Saç Bakımı

Biotinin Saça Faydaları

Biotin, en kısa tanımıyla, gün içinde tüketilmesi gereken tüm gıdaların işlenmesine yardımcı olan B vitaminidir. Biotinin saça faydaları oldukça fazladır. En önemlisi ise saç dökülmelerini engelleme özelliğidir.

Biotin, saçların dış etkenlerden korunmasına yardımcı olur. Koruma kalkanı görevi görerek, alacağı zararı en aza indirir.

Zor uzayan saçlar herkesin sorunudur. Özellikle de kısa saç sevmeyenlerin. Biotin, saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Uzun ve güçlü saçlara kısa sürede kavuşturur.

Beslenme şeklinin saçlar üzerindeki etkisi tartışılmaz bir gerçektir. Biotin ihtiyacı için de beslenme fazlasıyla önemlidir. Doğru bir beslenme, günlük biotin ihtiyacını gıdalarla karşılayabilmeyi sağlar. Normal insan vücudunun günde 30 mikrogram biotine ihtiyacı vardır. Bu miktar hamilelerde 35 mikrogram olarak değişir.

Biotinin saça faydalarınınistenilen oranda sağlanabilmesi için bazı gıdalar özenle tüketilmelidir. Peki bu gıdalar nelerdir? Bu sorunun ilk yanıtı elbette ki kepekli ekmek. Buğday ve içerisinde buğday olan yiyeceklerde de biotin bulunmaktadır.

Yumurtanın sarısı 13 ve 15 mikrogram arası biotin içermektedir. Bu sebeple yumurta tüketimi oldukça önemlidir. Tüm bunların yanı sıra; karaciğer, böbrek, süt ve süt ürünleri, karnabahar, tavuk somon gibi yiyecekler de biotin içermektedir.

Biotin eksikliği, insan vücudunda yorgunluk, iştahsızlık ve halsizlik gibi belirtiler gösterir. Böyle bir durumda, biotinin saça faydaları olduğu kadar biotin eksikliğinin de zararları vardır. Biotin eksikliği, erken yaşta beyazlayan saçlar, saç dökülmeleri, saç diplerinde kaşıntı ve sürekli yağlanan saçlara sebep olur.

Biotin saça faydaları nelerdir?

♦ Saçların sağlıklı uzamasını sağlar.

♦ Saç diplerinde kaşıntı olmasını engeller.

♦ Saç uzamasını %50 hızlandırır.

♦ Saç dökülmelerini engeller.

♦ Saç kırılmalarını azaltır ve kırıkları onarır.

♦ Saçların sürekli yağlanmasına engel olur.

♦ Saçların erken beyazlamasını önler.

NOT: Biotinin saça faydaları dışında tüketimi de mümkündür. Saç sorunları yaşamayan, ama tırnaklarıyla başı dertte olanlar için de biotin ihtiyacının karşılanması önemlidir. Aynı zamanda biotin şeker hastalarının kan şekerini de düzenler. Bu yüzden insan vücudu için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Biotinin aşırı tüketiminde herhangi zararlı bir durum yoktur. Suda çözündüğünden, idrar yolu ile vücuttan atılır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu