Beslenme Diyet

Bilinçli Diyet Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Diyet hayatımız boyunca bizi kasan, düşünürken bile strese sokan, her pazartesi sendrom haline gelen aç kalma psikolojisiyle bunalıma sokan sıkıcı bir süreçtir. Oysa insan kaç kilo olursa olsun önce zihinde ne istediğine karar vermelidir. Diyet bilindiği gibi aç kalmak değildir. Tam tersine sağlıklı olmak uzun yaşamak için yapılan bilinçli bir beslenme yöntemidir. Sadece yemeği kesmek zayıflamaya asla yardımcı olmaz. Peki bilinçli diyet yapma yöntemleri nelerdir?

Öncelikle yapmamız gereken şey zararlı olduğu kesinlikle ispatlanmış olan besinleri hayatımızdan çıkarmaktır. Bunlar herkesin tahmin edebileceği gibi un, şeker, yağ, tuzdur. Bunlar hayatımızın büyük bir parçasını kaplamaktadır ama vücudumuza tahmin edilemeyen zararlar verir. Protein ağırlıklı beslenmek, sebzeleri haşlanmış ve söğüş yemek, limon soslarıyla salataları tatlandırmak vücudumuzu oldukça hafifletecektir. Ayrıca günde bir saat yürüyüş yapmak inanılmaz derecede yardımcı olacaktır.

Bilinçli spor yapan insanlardan yardım alıp beslenmeyi de düzene sokarak fit bir vücuda sahip olmak mümkündür. Önemli olan bu yaşam biçimini benimseyerek ulaşmak istediğimiz vücuda sahip olmak ve bunu ölene kadar korumaktır. Tabak boyutu küçültülerek işe başlanılabilir. Gazetelerde okuduğumuz diyet listeleri yerine kendimize yenebilecek besinlerin yapılışlarını en zararsız haliyle tüketmeyi öğretmeliyiz. Sabah içilen bir bitki çayı ya da aç karna içilen şekersiz bir Türk kahvesi metabolizmayı canlandırır. Yağsız yiyeceklerden uzak durmak istediğimiz için kahvaltıda yapılan 2 adet haşlanmış yumurta çok yararlıdır.

Unutmamak gerekir ki yumurtanın sarısında yağ bulunmaktadır. Asıl önemli olan yumurtanın beyazıdır. Bir yumurtanın tamamı tüketilirken ikinci yumurtanın sadece beyazı yenilebilir. Bu da gün içinde vücudu oldukça dinç tutacaktır. Yumurtanın yanında bahçenizden kopardığınız roka, maydanoz, nane gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketildiğinde müthiş bir şekilde kahvaltıdan zevk aldığınızı görürsünüz. Özellikle salatalık, domates, lor peyniri, 2 adet ceviz sağlıklı bir kahvaltının vazgeçilmezi olmalıdır. Kahvaltınızda yumurtanızı hem yağsız olarak tüketmek hem de çeşitlendirmek istiyorsanız hemen kendinize bir krep tavası almalısınız. Çünkü sahip olduğunuz yapışmaz bir tava sayesinde mucize tarifler yapabilirsiniz.

Öğün arası yoğurtla birlikte yenen yulaf ezmesinin tok tutma özelliği vardır. Bunu da çeşitlendirmek için yoğurt ve yulaf ezmesinin üstüne bir de kuru uzum, muz, çilek, elma ya da mevsim meyvelerinden kullanarak sizi bir sonraki öğüne kadar tok tutan bir yiyecek tüketmiş olursunuz. Akşam salatalarınızın yanına balık, yağsız köfte, tavuk gibi ızgara tüketilebilen yiyecekleri seçmek doyurucu olacaktır ve sağlıklıdır. Göreceksiniz ki sofradan kalktığınızda bir kuş kadar hafifsinizdir. Az ve sık yemek yemek yaşam biçiminiz olmalıdır. Sınır tanımadan yenen yemekler bir süre sonra hem mideyi bozmakta ve zamanla sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır.

BADE

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu