Bebek Bakımı

Biberonla Besleme

Bu konuyu açıklamadan önce bilinmelidir ki biberonla besleme zorunda olunmadıkça tercih edilmemelidir. Herhangi bir mecburiyet olmadıkça bebeğin beslenmesi ilk 6 ay sadece anne sütüyle olmalıdır. Anne sütü beslenme için özellikle ilk 6 ay önem teşkil eder. Herhangi, bir nedenle anne sütüyle beslenme sağlanamıyorsa bebek için en uygun süt seçeneğini bilmek gerekir. İnek ya da küçük hayvanların sütü yenidoğan için uygun olmaz. Bunların sindirimi yenidoğan için zor olacaktır.  Bebek için uygun formül süt ya da mama seçilmelidir. Hazırlama talimatlarına göre doğru bir şekilde hazırlanmalıdır. Bazen memelerde süt olmasına rağmen bebekler memeden süt ememez. Bu durumda anne sütü sağılıp biberonla verilebilir. Ayrıca anneye dinlendirmek için süt sağılıp uygun koşullarda saklanarak baba ya da başka bir birey tarafından biberonla verilebilir.

Biberonla besleme nasıl olmalıdır?

Beslemeden önce bebeği kucakta sıkıca tutmak gerekir. Bu sayede bebek kendini güvende hisseder. Bebek biberonu aldıktan sonra biberon tutulmaya devam edilmeli ve bırakılmamalıdır. Biberon bebeğin ağzındayken bebeğin uyumasına, içtiği süt boğazına kaçabileceği için, izin verilmemelidir.

Sıklıkla bebeklere mamalarda biberonla verilir. Mama miktarı her bebek için farklılık gösterir. Bebeğin büyüme hızı, iştahı gibi, faktörlere göre mama miktarı değişir. Bebekler günde ortalama 5-6 kez mamaya ihtiyaç duyabilirler.  Kilogram başına ortalama 150 ml mamaya ihtiyaç duyabilirler.

Biberonun içindeki mamanın sıcaklığı anne tarafından bileğin iç tarafına 1-2 damla damlatılarak test edilmelidir. Mikrodalgalar ısıtma işlemi için kullanılmamalıdır. Bebeğin haşlanmasına neden olan sıcak noktalar oluşmasına sebebiyet verebileceğinden tehlikeli bir yöntemdir.

DİKKAT!

Biberonla beslemede dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar

  • Bebeğin beslenmesi tamamlandıktan sonra biberondaki süt bitmemişse diğer beslenmesinde kalan süt kesinlikle kullanılmamalıdır. Kalan süt ya da mama atılmalıdır.
  • Biberondaki mama ve süt artıkları muslukta akıtıldıktan sonra deterjanlı su ile yıkanır ve bol su ile temizlenir.
  • Musluk altında akan suda basit bir durulama işlemi yapın. Emzik kısmı temizlenirken dış yüzeyleri ve biberonla birleştiği yerler daha dikkatli temizlenir.
  • Biberon antibakteriyel bir solüsyonla da yıkanabilir. Bu işlem yapılacaksa solüsyonun üzerindeki talimatlar iyice okunmalıdır.
  • Biberonların steril olması (mikroptan arındırılması) bebeğin sağlığı açısından koruyucudur. İmkân varsa sterilizasyon cihazı temin edilebilir ve sterilizasyon bu cihazda gerçekleştirilir. Eğer böyle bir cihaz yoksa bu işlem, bir kap içinde kaynayan suda biberonların ortamla 10 dk kaynatılması şeklinde gerçekleştirilir.

Lale

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu