Saç Bakımı

Beyazlayan Saçlar İçin Doğal Çözüm

Saç beyazlaması pek çok sebeple gerçekleşir. Daha çok yaşlılığı beyazlayan saçlar için sebep gösterebiliriz. Fakat genetik sebepler ve stres de oldukça etkilidir. Peki, beyazlayan saçlar için ne yapılabilir?

Saç beyazlaması kendiliğinden duran bir olgu değildir. Önüne geçmek için de pek çok kadın saç boyası kullanmayı tercih eder.

Saç boyası beyaz saçları saklayabilir. Fakat açların zayıflamasına, güçsüzleşmesine ve yıpranmasına sebep olur. Zamanla incelen saç telleri, bir süre sonra koparak dökülmeye başlar. Özellikle kimyasal uygulanan saçlarınızı bir de her gün elektrikli cihazlara maruz bırakıyorsanız, onlardan vazgeçtiniz demektir.

Saçlarınıza kimyasal işlem uygulamak yerine ev yapımı doğal saç boyaları veya saç rengini geri getiren bitkisel yağlar kullanabilirsiniz. Böylece hem saçlarınızın sağlığını korur, hem de rengini geri getirmenin yanında bakım da yapmış olursunuz. Doğal yağlar saç bakımı için uygulanacak en doğru yöntemdir. Şimdi beyaz saçları eski rengine kavuşturan iki sihirli bitkisel yağı inceleyelim.

Beyazlayan Saçlar İçin Yağlar

1- Amla Yağı

Pek çok doğal saç boyasında kullanılan amla yağı, saçlarınızın rengini korumak için önemli bir seçimdir.

Eğer doğal amla yağı bulamayacaksanız, amla meyvesi ile de kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Birkaç amla meyvesini parçalara bölüp blenderdan geçirdikten sonra gül suyu ile karıştırın. Daha sonra sık sık kullandığınız bir saç yağınız varsa onun içine ekleyin. Meyvenin özü ile aynı etkiyi sağlayacaktır.

Amla yağını uyumadan önce saç derinize masaj hareketleri ile uygulayın. Dilerseniz daha hızlı ve etkili sonuç içi yağı biraz ısıttıktan sonra uygulayabilirsiniz.

2- Köri Yağı

Köti yağı ile saç bakımı yaarak beyaz saçlarınıın da zaman içinde tekrr koyu rengine dönmesini sağlayabilirsiniz.

Köri yağı kulamıyırsano, birkaç köri yaprağı da işinizi görür.

Temiz köri yapraklarını tamamen kahverengi olana kadar gneşte bekletin. Sonra toz olana kadar ezin. 14 yemek kaşığı köri yaprağı tozu ile eytinyağı karıştırın. Sonra ocakta kaynatın. Soğuduktan sonra sıkı kapağı olan bir şişede saklayabilitsiniz.

Saçlara ve saç derisine masaj yaparak uygulanır.

Alerjik durumlar için önce kolunuzda test yapmayı ve malzemeleri testten sonra kullanmayı unutmayın

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu