Beslenme Diyet

Beyaz çay zayıflatır mı?

Beyaz çay en üstteki tomurcukların elle toplanması ile elde edilmektedir. Direkt olarak güneş ışığı ile kurutulur ve fermantasyon işlemine uğramamış olur. Bu yüzden de fırında kurutulan diğer çaylara göre de besin değerlerleri saklı kalır. Yumuşak içimi vardır. Antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Beyaz çay az kalori içerdiği için eski çağlardan beri kilo vermek için kullanılmaktadır.

Son dönemlerde bizim kültürümüze de zayıflamak ve kilo vermek için girmiş olan beyaz çayın bunun yanı sıra birçok yararı da vardır. Beyaz çayın iştahı kapattığı, metabolizmayı hızlandırdığı, kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmekle beraber  bir diyet listesiyle beraber uygulandığında daha kısa sürede çok daha etkili bir sonuç alınacaktır.

Beyaz çayı kendimiz demleme yöntemiyle kullanabileceğimiz gibi poşetlerde satılanları da aynı sonucu vermektedir.

Beyaz çay içerdiği kateşin maddesiyle kilo vermeye, verdiğiniz kiloları da korumaya yardımçı olur.

Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını artırır.

Dişleri güçlendiren florid içerir, ağız kokusuna sebep olan bakterileri öldürür.

Çildi yaşlanma, sarkma ve kırışıklıklara karşı korur ve çildi güzelleştirir.

Beyaz çay içeriğinde bulunan zengin kateşin maddesiyle kanser oluşumunda etkili maddeleri vüçuttan atarak bir bakımdan da kansere karşı korumuş olur.

Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcçı olur.

Beyaz çayın kolesterolü düşürdüğü ve damar tıkanıklığını önlediği de bilinen etkilerindendir. Kemiklerin güçlenmesinde etkisi vardır, özellikle osteoporoz döneminde kullanılmalıdır.

Beyaz çay tüketimi açlığı dengeler ve iştahınızın açılmasını engeller. Fazla yemek tüketimimize engel olur.

Beyza çayın içeriğinde kafein olduğu için aşırı miktarda tüketilmemelidir. Günde 1 yada 2 fincanı geçmemelidir. Uyarıcı etkisi olduğu için yatarken içilmemesi daha uygundur.

Beyaz çayın aşırı tüketilmediği takdirde herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Hamile bayanların doktorlarına danışarak kullanmasında fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu