Estetik

Ben Aldırma Ameliyatı

Tıbbi ismi nevüs olan kahverengi ve siyah renginde ciltte, vücutta her yerinde ortaya çıkan, büyüklükleri değişen zararlı ve zararsız olan nokta şeklinde olan benlerin tedavilerin iki sebebi vardır. Zararlı olan nevüsün alınması ve estetik bakımından rahatsızlık duyulan rahatsızlıktan dolayı ben aldırma ameliyatı yapılmaktadır.

Zararlı olan benlerin kötü sonuçlara yol açabilmesi yani kansere dönüşme riski olduğundan benlerin cerrahi müdahaleyle alınması gerekmektedir. Alınan ben laboratuara gönderilerek patolojik inceleme yaptırılarak zararlı yani kötü huylu olup olmadığına bakılır. İnceleme sonucu kötü huylu çıkarsa erken teşhisle kazanılacak avantaj tedavinin başarısını yükseltecektir.

Bu durumun dışında görünümü nedeniyle kişiyi rahatsız etmesi ben aldırma ihtiyacı oluşturmaktadır. Bazı kişiler vücudunda benlerin olmasını hiç istemez ve ben aldırma ameliyatını yaptırmak ister. Bu ameliyat hastanede lokal anestezi vücudun neresinde olduğu önemli olmayan, az ya da çok kaç tane olursa olsun ne en fazla bir saat sürebilecek bir operasyondur.

Halk arasında bilinen ben’e dokunulmaz, dokunulursa kansere neden olur gibi söylentiler sadece söylemden ibarettir. Bu söylemin tıbben ve bilimsel olarak hiçbir geçerliliği yoktur. Bir ben kötü huyluysa zaten kanserdir ve bıçağın değmesiyle kansere neden olmaz.

Bu ameliyattan sonra oluşan kesiklerden dolayı iz kalmamsı imkânsızdır. Ancak sabırlı olmamak şartıyla izler için tedavi süreci gerekmektedir. Ayrıca bu izler bir süre sonra cildin rengini almasıyla belli belirsiz bir görüntü oluşturuyor ki bu benlerin görüntüsünden çok daha iyidir. Yani rahatsız edici bir iz bırakan bir ameliyat değildir.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu