Bebek Bakımı

Bebekte Beslenme Davranışı ve Beslenme Programları

Başarılı beslenme süresince birbirinden oldukça farklı 5 davranış evresi ortaya çıkar. Bebekteki bu beslenme davranışlarının farkında olma; yanlış beslenme tekniklerinin neden olduğu olası beslenme problemlerini belirlemede ebeveynlere yardımcı olabilir. Ağlama veya yaygara gibi “beslenme öncesi davranışlar”, bebeğin uyanıklık düzeyi ve acıkma derecesini gösterir. Bebeği memeyi uygun biçimde kavramaya cesaretlendirmek için, beslemeye bebek tedirgin olmadan önce, tam olarak “hazır olma evresinde” başlamak tercih edilebilir. Bebekte “yaklaşma davranışı”, arama refleks hareketi veya emme hareketi ile kendini gösterir. Daha sonra bebekte beslenme davranışı olarak “bitiştirme davranışı” gösterir. Bitiştirme davranışı bebeğin memeyi aldığı ve emdiği zaman meydana gelen olayları içerir (anne sütü ile beslenmedeki ilk aylar boyunca bu dönemde görülen davranışlar daha güçlü olur). Bebekte beslenme davranışlarının son aşaması “tamamlama davranışıdır”. Tamamlama davranışı emme ve yutmanın işbirliği içinde olmasını içerir. Bebeklerde doyma davranışı anne ve babalarının memnun olduğunu gördüklerinde gözlenir, genellikle beslenme sonrasında bebek uykuya dalar.

Bebekte Besleme Programları

bebek beslenme programı

Beslenme programları ideal olarak bebeğin beslenme durumuna göre belirlenebilir. İstekli şekilde beslenmeler, bebeğin emmeyi istediği zaman emzirilmesini içerir. Planlı beslemeler ise önceden belirlenen beslenme aralıklarının planlanmasıyla belirgindir.

Bazı beslenme programlarında düzenli olarak bebekler her dört saate bir beslenirler. Bu düzenli beslenme programı biberonla beslenen bebekler için memnun edici olmasına rağmen anne sütü ile besleme sürecini engelleyici olabilir.  Anne sütü ile beslenen bebekler sütün kolay sindirilmesi nedeni ile her 2-3 saatte bir acıkma eğilimdedir ve bundan dolayı bebekler isteklerine göre beslenmelidir.

Beslenme programında ek besinler anne sütü ile beslenen bebeklere süt salınımı iyice belirgin olmadan önce verilmez. Çünkü ek beslenmeler bebeği doyurur ve anne-baların, bebeğin emzik tercihine neden olabilir. Ek su, sıcak iklimler hariç anne sütü ile beslenen bebekler için gerekli değildir. Doymuş bebekler mamayı daha az istekli emer ve anneden salınan süt her bir beslenmede boşalan memeye bağlıdır.

Eğer süt memenin beslenmesine engel olacak şekilde kanallarda toplanırsa, annenin süt salgılayan hücrelerini baskılayan ölü alanların oluşmasına neden olur. Ve bunun sonucu olarak annenin süt üretimi azalır. Ayrıca biberonla emme sürecinde kullanılan esnek olmayan kauçuk memeler dilin alışılmış ritmik faaliyetini önler. Bebekler hızlı sıvı akışını yavaşlatmak için meme deliklerine karşı dili itmeyi öğrenir. Biberonla beslenen bebekler anne sütü ile beslenme sırasında aynı dil hareketlerini kullanırlar ve bu bebekler anne memesini ağzın dışına iter, areolayı uygun bir şekilde kavramaz.

Genellikle 3 haftalık süt salınımı ve anne sütü ile besleme programı iyi olarak kabul edilir. Biberonla beslenen bebekler her beslemede yaklaşık 60 –85 gram mama alır ve bir günde yaklaşık 6 kez beslenirler. Tüketilen mama miktarı günlük olarak 108 kcal/kg kalori ihtiyacına dayandırılır. Bu nedenle 3 kg olan yenidoğanın günlük olarak 324 kcal alması gerekir. Ticari mamalar 20 kcal oldukları için, yaklaşık 454 gram (480ml) günlük kalori gereksinimi sağlayacaktır. Anne sütü ile beslenen bebekler mümkün olduğunca sık sık, günde 10-12 kez beslenmelidir. Büyük bebekler daha büyük mide kapasiteleri nedeniyle artan miktarlarda alabilirler. Genellikle anne sütü ile beslenen bebekler gece boyunca uyurlar.

Yrd.Doç.Dr.Gülay MANAV
Üsküdar Üniversitesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği AD.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu