Bebek Bakımı

Bebeklerde Tırnak Kesimi

Bebek bakımında dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de tırnak kesimidir. Bebek elini ağzına götürebileceğinden tırnakta biriken mikroplar bebeğe zarar verebilir. Ayrıca tırnaklar bebeğin kendisini yaralamasına da neden olabilir. Bu yüzden tırnak bakımının yapılması önem arz eder. Bebeğin elindeki tırnakların haftalık ayak tırnaklarının aylık kesilmesi önerilir. bebeklerde tırnak kesimi

Bebeklerde tırnak kesimi için en uygun zaman nedir?

Temizlendiği için banyo sırasında tercihen tırnak kesim,i yapılabilir. Uyku sırasında da bebek elini hraket ettirmeyeceğinden rahat bir şekilde tırnakları kesilebilir. Tırnak bakımı tırnaklar dikkatli bir şekilde kesildiğinde ortalama 30-35 dakika sürer.

Bebeğin tırnağı nasıl kesilmelidir?

  • Bebek rahat bir yere yerleştirilmelidir: Bebek için en uygun zaman ilk olarak seçilmelidir. Daha sonra bebek, rahat edebileceği bir yere yerleştirilmelidir. Bebeğin dikkatini başka bir yöne çekerek ya da birinden bebeğin elini tutmasını isteyerek tırnak kesimi işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
  • Bebeğin parmaklarını sıkıca tutulmalıdır: Bebek uyanıkken tırnak kesimi yapılacaksa bebeğin parmaklarının sıkıca tutulması gerekir. Bebek işleme tepki göstereceği için kaza ve yaralanmalar gerçekleşebilir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.
  • Bebeğin tırnakları pürüzsüzleştirilmelidir: Tırnak kesimi işlemi bittikten sonra bebeğin tırnakları bebek törpüsüyle pürüzsüzleştirilir. Bebek bu sayede tırnaklarının pürüzlü olan kısımlarıyla yüzünü ve vücudunu çizmekten korunmuş olur.
  • Bebeğin ayak tırnakları kesilmelidir: Ayak tırnaklarının kesilmesi el tırnakları kadar zor olmayacaktır. Ayak tırnaklarının kesilmesi de unutulmamalıdır. Yine ayak tırnakları da bebek törpüsüyle pürüzsüzleştirilmelidir.

DİKKAT!

  • Bebek huzursuz görünüyorsa tırnak kesimi işlemi sonlandırılmalıdır. Bu durumda bebeğin canı yanmış olabilir.
  • Bebeğin tırnağı kesilirken bebeklere özel olan tırnak makası kullanılmalıdır. Yetişkinler için olanlar kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Bebeğin tırnaklarını güvenli bir şekilde kesebilmek için onun neşeli olduğu zamanlar tercih edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu