Bebek Bakımı

Bebeklerde Sarılık

Yenidoğan bebekte sık karşılaşılan sorunlardan biri bebeklerde sarılıktır. Bazen doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde yenidoğan bebeğin hastaneye yatma nedenlerinden biridir. Genellikle sarılık kendiliğinden ortadan kalkabilir. Ancak bazı durumlarda (kan uyuşmazlığı, erken doğum, düşük doğum ağırlığı) sarılık tehlikeli olabilir. Bu nedenle anneler bebekleri yakından izlemelidirler.

Sarılık nedir?

Vücudumuzda bulunan bilirubin isimli, maddenin bebeklerin kanında aşırı yükselmesi sonucu bebeğin cildinde ve gözdeki beyaz tabakasında sararma görülmesi durumudur. Sarılık bebek doğduktan sonraki 4 ya da 5. günde başlar, 7 ya da 8. günde giderek artar ve 14 ya da 15. günde kendiliğinden azalarak kaybolabilir. Başlangıçta yüzde ve gözlerde olan sarılık daha sonra tüm vücuda yayılır. Bebekte sarılık sırasında farklı baksa bir belirti (ağlama, ateş yükselmesi vb) görülmez. Eğer aile fark etmezse bu durum bebeğe zarar verebilir.

Bebeklerde sarılık nedenleri?

  1. Normalde doğum sonrası bebeklerin çoğunda görülen normal bir durumdur. Ancak dikkat edilmezse tehlikeli olabilir. Bilirubin düzeyinin çok artması bebeğe zarar verebilir.
  2. Erken doğan ve doğum kilosu 2500 gr ya da altında olan bebeklerde daha sık görülür.
  3. Kan uyuşmazlığı,
  4. Bebekte Hipotiroidi olması.
  5. Bebekte enfeksiyon varlığı.
  6. Bebeğin yeterince beslenmemesi,
  7. Bebeğin vücudunda bilirubinin salgılanmasını ya da vücuttan atılmasını engelleyen herhangi bir hastalığının olması.
  8. Farklı bir takım hastalıklar (Enzim-defektleri, Kalıtsal-hastalıklar, hepatit, safra kesesi hastalıkları).
  9. Annenin şeker hastası olması.

Bebeklerde sarılık sınırı kaçtır?

Normal bir insanda bilirubin seviyesi 1.2 mg/dl’dir. Yenidoğan bebeklerde 10.5 mg/dl’ye kadar normal kabul edilebilir. Bunu takip etmek için bebeklere doğumdan sonra belli aralıklarla bilirubin takibi yapılır. Hızlı seviye artışlarında aynı gün içinde iki tahlil bile yapılabilir. Bilirubin değerleri bebeğin doğum haftası ve doğum kilosu dikkate alınarak değerlendirilmelidir. 40. Gebelik haftasında doğan, 3500 gr bir bebekte 15 mg/dl üzerindeki bilirubin düzeyi yüksek kabul edilir.

Bebekte sarılık  zararları nelerdir?

Bebeklerde bilirubin düzeyi 20 mg/dl seviyesinden fazla ise ve 24-48 saat gibi bir süre bu şekilde kalırsa, bebeğin kanındaki bilirubin beyinde birikir ve kernikterus’a yol açar. Kernikterus bebeğin beyninde kalıcı hasar meydana getirir ve bebeklerde zeka geriliğine yol açar.

Bebeklerde sarılık nasıl tedavi edilir?

Sarılık sorunu yaşayan bebeğin dikkatli takibi şarttır. Bu bebekler düzenli olarak takibe götürülmelidirler.

Bu bebekler sık sık emzirilmeli, mama ile besleniyorsa sık sık beslenmelidir. Çünki bilirubin vücuttan idrar ve dışkı ile atılır. Bebeklerin beslenmesi bu nedenle önemlidir.

Sezaryenla doğum yapan annelerde bazen anne sütü geç gelebildiği için birkaç gün mama takviyesi yapılabilir.

Alınan önlemlere rağmen bilirubin düzeyi yükselmeye devam ediyorsa, bebeklere ışın tedavisi (fototerapi) uygulanır. Son derece basit, bebeğin canını yakmayan bir tedavi şeklidir.

Fototerapiye rağmen bilirubin düzeyi artıyorsa ve kritik değerlere ulaştıysa, bebeklerin kanı değiştirilir.

Bebeklerde uzamış sarılık nedir?

Bebek doğduktan sonraki 15 günden sonra kandaki bilirubin düzeyi hala yüksek ise bu duruma uzamış sarılık denir. Bu durum bazen anne sütüne bağlıda olabilir. Bu durumda anne sütüne 4-5 gün ara verilerek bebek mama ile beslenir. Hala sarılık geçmiyorsa, diğer uzamış sarılığa neden olan durumlar değerlendirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu