Bebek Bakımı

Bebeklerde Pişik

Bebeklerde pişik sıklıkla karşılaştığımız, bebeklerde ağrıya neden olan bir durumdur. Pişik olan deri kurudur, parlaktır ve gergindir. Bebeklerde bu sorunun yaşanmasının en önemli nedenlerinden biri bebeğin altının bezlenmesidir. Bez bağlanan alanın sürekli nemli kalması, idrar ve dışkı gibi iritanlara maruz kalması pişik oluşumunu artırır. İshali olan bebeklerde pişik oluşma riski artar. Bebeğin cildinin hassas olması, cilt temizliğinde sabun kullanımı, bebeğin çamaşırlarının yıkandığı deterjanların yeterince durulanmaması, bebeğin bezinin ve kıyafetlerinin bebeğin cildine sürtünmesi pişik oluşumunu artırır.

Bebeklerde pişik nasıl önlenir?

Pişiğin tedavisi zor olmasa da bebeğe ağrı veren bir durum olduğu için önemli olan pişik oluşumunun önlenmesidir.  Sadece bebeğiniz altını düzenli olarak değiştirerek idrar ve dışkı ile temasını en aza indirmeniz bile pişik riskini düşüren faktörler arasında yer alırken, altını her değiştirdiğinizde pişik kremini özellikle vücut kıvrımlarına sürerek onu mükemmel bir şekilde koruyabilirsiniz.

Bebeğinizin altını temizlerken kesinlikle ıslak mendil kullanmayın. Mümkünse bebeğinizin altını ıslatılmış pamuk ile temizleyin.

Bebeğiniz büyük tuvaletini yaptığında sadece silerek temizlemek tam bir temizlik sağlamayabilir. Bu nedenle bebeğinizin poposunu ılık su ile yıkayın.

Her gün bebeğinizin altını en az yarım ya da bir saat havalandırın. Sürekli bez içinde kalan popo da pişik oluşma riski artar.

Bebeğinizin cildine uygun, bebeğe alerji yapmayacak bebek bezini tercih edin. Bazen bebek bezleri de ciltte alerji yaparak pişiğe neden olabilir.

Aşırı sıcak havalarda bebeklerde pişik daha sık görülür. Bu nedenle her gün bebeğinizi yıkayın. Özellikle sırt, koltuk altı ve popo da oluşacak pişikleri bu şekilde önlersiniz.

Bebeğinizin giydiği kıyafetlerin bebekleri terletmeyecek pamuklu kumaştan yapılmış olmasına özen gösterin. Sentetik, elyaf kumaşlar bebeğin cildinin havalanmasını önleyerek pişiğe neden olurlar.

Bebeklerde pişik tedavisi

Bebeklerde pişik birkaç gün içinde tedavi edilmezse çevredeki mikroplarla bölge enfekte olur ve tedavi daha zor olabilir. Bu nedenle fark edilir edilmez pişiğin tedavi edilmesi gerekir.

Pişik tedavisinde pişik kremleri kullanılabilir. Pişik kremleri kullanırken bölgenin temiz ve kuru tutulması ve sık sık havalandırılması iyileşmeyi hızlandıracaktır. Bölgenin bebeği yakmayacak şekilde saç kurutma makinesi ile kurutulması, dolaşımı artıracağı için iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Bebeklerde pişik tedavisinde, saf zeytinyağı ve kakao yağı gibi yağlarda kullanılabilir. İncecik bir tabaka halinde sürülen bu yağlar bölgenin nemlenmesini ve iyileşmesini sağlar.

Pişiğe en iyi gelen şeyin zeytinyağı olduğunu tüm anneler iyi bilir fakat zeytinyağını öyle aldığınız gibi pişiğe uygulamanız sonuç getirmeyecektir. İlk önce kullandığınız zeytinyağının saf zeytinyağı olmasına özen göstermeli ardından da bebeğiniz için güzel bir karışım hazırlamalısınız. Bu karışım bir çay bardağı saf zeytinyağını cezve içerisinde güzelce kaynatarak hazırlanır. Kaynadıktan sonra soğumaya bırakılan zeytinyağı iyice soğuduktan sonra bebeğin pişik kremi ile birlikte karıştırılarak sorunlu bölgeye günde 2 – 3 kez sürülmelidir. Bu karışımı bebeğinizin pişik sorunu ortadan kalktıktan sonra gün aşırı kullanarak onu tekrar aynı sorunu yaşamaktan kurtarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu