Bebek Bakımı

Bebeklerde öksürük

Bebekler de veya çocuklar da sık sık rastlanan ve çok doğal olduğu kadar bir o kadar da zahmetli olan hastalıklardan biri de öksürüktür. Hemen hemen her bebek yetişkinliğine ne kadar birçok kez öksürüğe yakalanır.

bebeklerde öksürük riskli midir?

Öksürük eğer bebeğinizin öksürüğe yakalandı ise korkmayın fakat bu uzun sürer ise mesela bir hafta boyunca öksürür ise ayrıca öksürüğün de kan varsa bu oldukça riskli bir durumdur. Bunu fark etiğiniz an hemen bir doktora başvurunuz. Peki, öksürük nasıl geçer öksürük neden olur.

Öksürük basit bir hastalıktır genellikle akciğer enfeksiyonu sonucu ortaya çıkar. Peki, öksürük hastalığına yakalan bebeğinize ne yapmalısınız. Bunun cevabı aslın da sizin hastalık biçiminize ve öksürük şeklinize bağlı olduğunu da unutmayınız. Öncelikle eğer bebeğinizin ya da çocuğunuzun öksürüğü balgamlı ise yani öksürdüğü de balgam atıyor ise kesinlikle bunun çözümünü öksürük şurubun da aramayınız. Bu iyileştirmez tam tersi daha da kötüleştirir.
Bunun yerine çocuğunuzu yüzükoyun bir şekil de yatırınız ve sırtına vurunuz. Bu yol ile çocukta ki balgamı dışarı atabilir onu rahatlatabilirsiniz. Öksüren çocuğunuzu yastığını veya yatağını dik tutun böylece sümük ve balgamın aşağı kaymasını önleyebilirsiniz. Veya çocuğunuzu odasını sürekli nemli tutarak öksürüğün geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca da çocuğunuzu yatırmadan önce mutlaka ılık bir şeyler içisin sıcak su içine bal veya bitki çayları olabilir bu çocuğunuzun boğazını ısıtacaktır ve yumuşatacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu