Bebek Bakımı

Bebeklerde Katı Gıdalara Geçiş

Anne olmak bebeğinin yediği gıdalara büyük bir titizlik göstermeyi de gerektirir. Bebekler her ne kadar ilk altı ayını anne sütü alarak geçirip tüm besin ihtiyacını giderse de eninde sonunda ek gıdalara başlayarak büyümesini devam ettirmek zorundadır. İlk önceleri sulu gıdalar, yoğurt ve meyve püreleri gibi pütürsüz gıdalar ile beslenmesi gereken tüm bebekler bu besinlerin tadına iyice alışana kadar düzenli olarak beslenmelidir. Meyvelere dahi tek tek alıştırılması gereken bebek, beslenme açısından büyük bir titizlik ister.Bebeklerde Katı Gıdalara Geçiş

Sulu gıdalardan sonra ise sırada katı yiyecekler vardır ve aslında yine aynı muamele ile devam edilmesi gerekir. Tek fark çocuğunuzun çiğneme ve yutma refleksleri henüz tam olarak gelişmiş olmadığı için kıvamına daha çok dikkat edilmesi gerektiğidir. Bebeklere 6. Aydan sonra yavaş yavaş katı besinler verilmeye başlanabilir. Fakat mutlaka alerji konusuna dikkat edilmesi gerekir. O gün verdiğiniz ek gıda ertesi gün vücudunda kabarmalara yol açıyorsa alerji yapmış olabileceği için hemen kesilmelidir. Ayrıca bebeğin gaz sorununda bir artış gözlemleniyorsa yine ek gıda kesilmeli ve başka bir alternatif ile devam edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise ilk katı gıdanın ne olacağıdır. Hazmetmesi çok daha basit olan ve bebeğinizi alerji riskinden koruyacak olan tahıl lapaları ilk katı gıda deneyimi için gayet uygundur. Ardından kendi ellerinizle hazırladığınız meyve pürelerini de verebilirsiniz.

Ek gıdaya geçiş başlarken nasıl bir yol izlenmeli.

  • Ek gıdalara öncelikle yoğurt ile başlanır. Evde kendi mayaladığınız yoğurdu tercih etmelisiniz. Önceleri birkaç çay kaşığı şeklinde başlayarak, zamanla miktarı artırabilirsiniz.
  • Meyve püreleri, kendi hazırladığınız meyve püreleri bebeklerin ek gıdaya geçişte kullanabilecekleri önemli bir seçenektir. Alacağınız bir cam rende ile rendelediğiniz, elma, havuç ve şeftali, armut gibi meyvelerin önce sularını, zamanla pürelerini bebeğinize verebilirsiniz.
  • Sebze püreleri de bebeklere ek gıdalara başlarken kullanılan seçeneklerdedir. Bebekler için sebzeye alışmak biraz zordur. Sebze pürelerini öncelikle, çorba olarak hazırlayabilirsiniz. Sebze çorbalarında, patates-havuç-kabak ve pirinç tercih edilebilir. Bu çorbalara mümkün olduğu kadar tuz ve salça eklemeyiniz.
  • Günden güne ve bebeğin kabulüne göre bebeğe vereceğiniz ek gıdaların miktarı artırılabilir. Sekiz – dokuz aylıkken bebeğinize kahvaltı yaptırabilirsiniz.
  • Bebeklerinizi önce emzirin daha sonra ek gıda verin. Ek gıdaları verirken çay kaşığı kullanın. Ek gıdayı alabiliyorsa vermeye devam edin, almayıp dışarıya itiyorsa vermeye devam etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu