Bebek Bakımı

Bebeklerde Kabızlık

Neredeyse tüm annelerin, bebekleri küçükken birkaç kez yaşadıkları önemli bir sorun olan bebeklerde kabızlık, bebeklerin dışkılama işlemini rahatça gerçekleştirememeleridir. Bebeklerde kabızlık sorunu, bebeklerin ilk altı ay boyunca bağırsaklarının yeterince çalışmamasından kaynaklanır. Bebeklerde kabızlık genetik bir sorun da olabilir ve hatta anne kabızlık çekiyorsa bu bebeğe de yansıyabilir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık olur mu?

Bebeğiniz sadece sizi emiyorsa yani kısacası yalnızca anne sütü ile besleniyorsa bazen 3-4 gün kakasını yapmayabilir. Bu sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde normal olarak kabul edilen bir durumdur. Anne sütü sindirimi hazır bir besin olduğu için bebeklerin 3-4 günde bir kaka yapmasına neden olabilir.

Bebeğiniz kaka yapmadığı zaman, bebeğin karnının şiş olup olmadığına ve kusma gibi bir sorun yaşayıp yaşamadığına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda bebeğiniz sizi her emdiğinde kaka yapabilir ki buda normal bir şeydir endişelenmenize gerek yok. Yalnızca bebeğinizi mama ile beslemek zorundaysanız kabızlık sorunu ile daha sık karşılaşabilirsiniz. Çünkü mamalar genellikle protein yönünden zengindir ve bebeğinizin mamayı sindirip kullanabilmesi anne sütüne göre daha zordur.

Bebeklerde kabızlık sorunu ile nasıl baş edilir?

Özellikle mama ile beslenen bebeklerde kabızlık oluyorsa, bebeğinizin mamasını değiştirmek veya ona lifli gıda püreleri yedirmek işinizi kolaylaştırabilir faka geçmiyorsa mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz önerilir. Doktorun vereceği periyodik damla ya da bitkisel fitiller çözüm olacaktır ama önerilen süreden daha uzun kullanmamaya özen gösterin. Ayrıca bebeğinize inek sütü içiriyorsanız, kesinlikle sulandırmadan kullanmayınız. Çünkü inek sütü ile beslenen bebeklerin daha sık kabızlık problemi yaşadıkları gözlemlenmiştir. Şunu belirtmek isteriz ki kabızlık için bulduğunuz çözümler içerisinde en çok işinize yarayacak olanlar beslenme düzeni ve içeriği ile alakalı olanlardır. Ek gıda alan bebeklerde, sulu ve lifli gıdalar (meyve püreleri, sebze çorbaları gibi) size ilaçlardan daha uzun süreli çözümler getirecektir.

Kabızlık problemi yaşayan bebekleri rahatlatmak ve kabızlık sorunlarını önlemek için bebek elma yağı ile karına masaj yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu