Bebek Bakımı

Bebeklerde iştahsızlık

Tüm annelerin hayatını bir anda kâbusa çevirebilen ve bebekleri için endişe etmelerine sebep olan bir konu vardır ki deneyimli anneler bunu çok iyi bilirler.

Anneler bebeklerin peşinde bir kaşık mama alması için döner dururlar. Fakat bebekler neredeyse tüm gün ağızlarına verilen her türlü besini iterek aç dolaşırlar. Böyle durumlarda çok sevdiği yiyecekleri dahi reddeden bebek anne sütü de almak istemeyecektir.

Bebeklerde iştahsızlık nedenleri nelerdir?

Bebeklerde kansızlık önemli bir iştahsızlık nedenidir. Ayrıca, enfeksiyonlar ya da farklı hastalıklarda iştahsızlığa neden olabilir.

İştahsız bebek hemen doktora götürülmeli mi?

Belirli bir dönemde tüm bebeklerin yaşadığı bir sorun olan iştahsızlığın anneleri çok üzdüğü doğrudur fakat hemen paniğe kapılmamakta fayda vardır. Bazı anneler bebeklerinin kendileri gibi sürekli bir şeyler atıştırmasını isterler ve kabul etmediği zamanda adını hemen iştahsız koyarlar. Bu elbette ki doğal bir davranış ve tespit değildir. Bebeklerin midelerinin kendi yumrukları kadar olduğunu unutmamak gerekir ki onlara sürekli bir şeyler tıkıştırmak ileride obez hastası (fazla kilolu) olmalarına sebebiyet verebilir.

Bebeklerde iştahsızlık ne zaman tehlikelidir?

Bebekte iştahsızlık var diyebilmek için, normal koşullarda 4-6 öğün beslenen bebeğin, birdenbire hiçbir şekilde mama ya da süt kabul etmemesi, ayrıca bunun günlerce sürmesidir. Bu durum bebek açısından tehlikeli bir iştahsızlıktır. Bazı hastalıkların ilk belirtileri arasında bu tarz iştahsızlık durumları yatabilir. Bebeğinizdeki anormalliği fark ettiğiniz anda doktora götürmenizde fayda vardır. Eğer bebeğinizin aylık kilo artışı gayet normal seyrediyorsa endişe etmenize gerek kalmayacaktır. İştahsızlık bebeğinizin fazlaca kilo kaybetmesine neden olmuşsa artık hiç vakit kaybetmeden doktora gidebilirsiniz fakat bunun için bebeğinizi bir ay gibi bir süre sıkı bir şekilde takip etmenizde fayda vardır. Unutulmamalıdır ki bu geçici bir dönemdir ve siz bebeğinizi yemesi için zorladığınız zaman onu daha inatçı hale getirebilirsiniz.

Bebeklerde iştahsızlık ile baş etme

Öncelikle ek gıdaya geçen bebeklerde iştahsızlık sorunu varsa bunun kansızlıktan kaynaklanabileceği düşünülmeli ve doktorun önerdiği, demir damlaları bebeğe verilmelidir. Ayrıca bebeğin demir alımı besinlerle takviye edilmeli, köfte, yumurta- sebze çorbaları ve mercimek çorbası gibi kuru baklagiller günlük beslenmede verilmelidir.

Bebeklerde iştahsızlıkla baş etmek için ayrıca; bebeğinizin kendi yemeğini seçmesine izin vermelisiniz ve onun sevdiği tatlara minik eklemeler yaparak mükemmel bir şekilde besleyebilirsiniz. Eğer yoğurt yemeyi sevmiyorsa çok sevdiği bir meyve püresinin içerisine tadını değiştirmemesine özen göstererek katabilirsiniz. Yemekleri birbirine karıştırıp bulamaç halinde değil de, her birinin tadını ayırt edecek şekilde vermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu