Bebek Bakımı

Bebeklerde göz çapaklanması

Bebeklerde göz çapaklanması, sık karşılaşılan bir problemdir. Anne ve babalar bu durumda endişe yaşayabilirler.

Bebeklerde göz çapaklanmasının belirtileri;

Göz kapağında kurumuş iltihap olması, gözün beyaz kısmında kızarıklık oluşması ve göz kapaklarında şişlik belirtilerdendir.

Bebeklerde göz çapaklanmasının nedenleri;

 Gözyaşı kanallarının tıkanması; bazı bebekler gözyaşı kanalı gelişmeden doğarlar ya da bu kanallar dar olabilir. Bu nedenle bu kanallar daha sonra tıkanabilir. Gözyaşı kanalı gözde fazla olan gözyaşını, burun boşluğuna taşıyan borudur.  Bu kanalın tıkanması sonucunda, gözyaşı gözden uzaklaşamaz ve çapak oluşabilir. Bu kanalın tıkalı olduğunu anne ve babalar, bebeğin gözlerinden sürekli yaş süzülmesinden anlayabilirler. Bu yaşlar gözde yapışkan bir hale gelirler ve çapaklanma oluşur.

Göz nezlesi; Bu rahatsızlık, bakteri ya da virüs nedeniyle meydana gelir ve bulaşabilir. Bu durumda bebeğin gözlerinde kızarıklık, göz kapaklarında çapaklar meydana gelir.

Bebeklerde göz çapaklanması tedavisi;

  • Gözyaşı kanallarına masaj yapmaya çalışın. Ellerinizi iyi bir şekilde yıkadıktan sonra göz ve burun çevresinde daire oluşturacak şekilde masaj yapmanız iyi bir çözüm olacaktır. Bu masajı günde en az 6 kere yapın.
  • Çapağı temiz bir bez veya pamuk yardımıyla temizlemeye çalışın.
  • Anne sütü bebekler için en iyi ilaç olarak bilinir. Anne sütünde mikroplara karşı savaşan antikorlar vardır. Anne sütünü göz çapağıyla temas ettirip temizlemeye çalışın. Anne sütünü bebeğin göz dibine damlatın ve göze yayılmasını sağlayın. Bunu sadece kendi sütünüzle yapın.
  • En son da eğer hiçbir şey fayda etmiyorsa çocuk uzmanına danışmanız iyi olacaktır.
  • Genelde ciddi bir sorun olarak değerlendirilmeyen bu problem her bebekte görülen ve belli yöntemlerle tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Her bebek büyümesiyle birlikte bu sorunla karşı karşıya kalabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu