Bebek Bakımı

Bebeklerde Giysi Seçimi

Yenidoğan bebeklerde giysi seçimi anne ve babalar için çok keyiflidir. Giysilerin boyutunun küçüklüğü, çeşit çeşit renkleri ve süsleri ebeveynleri etkiler. Fakat tüm bu görünüş özelliklerinin yanında bebeklerde giysi seçimi yapılırken en önemli husus giysinin rahatlığıdır. Bebeğin içerisinde rahat hareket edemediği bir kıyafet giymişse huzursuz olacaktır. Bebek giysileri aşırı büyük ya da aşırı küçük olmamalıdır. Özellikle yürümeye yeni başlayan bebeklerde giysiler büyük olduğunda bebeğin düşmesine neden olabilir. Giysi bebeğe uygun değil ve dar ise büyüme gelişme sırasında kemik gelişiminde olumsuz etki yapabilir.

Hareketlerini kısıtlamamalıdır. Bebeklerin hızlı büyüdükleri düşünülüp geniş, bol giysiler tercih edilmelidir. Baş bölümü geniş olan ve ya baş bölümünün yanında alana genişlik sağlaması amacıyla bir cırt cırt, düğme gibi aparatlar olan giysiler tercih edilmelidir. Bilek bölümü de geniş olmasına dikkat edilmelidir. Çorap ve patiklerin lastikleri sıkı olmamalıdır. Bebeğin bileklerini sıkmamalıdır. Bebeklerde giysi seçimi yapılırken pamuklu olmasına dikkat edilmelidir. Bebeğin terini sentetik giysiler emmeyecektir. Bu da bebeğin cildinin tahriş olmasına neden olur. Bebeklerde kullanılan tulumların alttan açılma özelliğinin olması bebeğin altının temizlenmesinde kolaylık sağlar.

Bebeğin giysilerinin yıkanması

Yeni alınan giysiler yıkanmadan bebeklere giydirilmemelidir. Giysiler yıkanırken sabun tozu kullanılabilir veya bebekler için çıkarılan alerji yapmayan deterjanlar kullanılabilir. Bebeklerin cildi alerji yönünden izlenmelidir.

Bebekler kesinlikle kundaklanmamalıdır. Kundaklanan bebeklerde kalça çıkığı görülme olasılığı daha fazladır.

Kışın bebeklerin vücut ısısını korumak için tulumlar kullanılabilir. Alınan tulumun bedenine dikkat etmek gerekir. Bebeğe küçük gelen tulum rahatsız edecektir ve bebek huysuzlaşacaktır.

Giysinin süslemesinin bebeğin cildine zarar verip vermediğine dikkat edilmelidir. Bazen bebekler giysilerindeki küçük süslemeleri koparıp ağızlarına alabilirler. Buda bebekler için tehlike yaratan bir durumdur. Mümkün olduğu kadar az süslemeli (boncuk, düğme, çatal iğne vb) giysiler bebeklerde giysi seçiminde tercih edilmelidir.

Bebek doğduktan altı aylık olana kadar bebeğe patikli tulum giydirilmelidir. Çorap giymeye gerek kalmadan bebeğin ayaklarının üşümesini de önleyecektir. Patiksiz tulumlar altı aydan sonra kullanılabilir. Altı aydan sonra bebekler emeklemeye başlarlar. Bu nedenle bebeğe çorap ve yumuşak ayakkabı giydirilmelidir.

Özellikle havalar serinlemeye başladığında bebek ne kadar küçük olursa olsun ayağı koruyucu bir ayakkabı giydirmek önemlidir.

Hemşire Güzide ŞENCİ

Marmara Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu