Bebek Bakımı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığı özellikle emen bebekler için önemli bir sorundur. Bebeklerin burun kanalları yetişkinlere oranla daha dardır. Özellikle yeni doğan bebekler meme emdikleri için emme esnasında nefes alış verişlerini burunlarından yapmaları gerekmektedir. Bu nedenle bebeklerde burun tıkanıklığının olmamasına dikkat edilmelidir.

Bebeklerde burun tıkanıklığının neden olduğu durumlar nelerdir?

  • Burnu tıkalı bebekler beslenmede sorun yaşar. Nefes almak için sık sık emmeyi bırakmak zorunda kalırlar.
  • Rahat uyuyamazlar bu yüzden huzursuzluk ve uykusuzluk yaşarlar.
  • Huzursuz oldukları için iştahlarında azalma olur.
  • Eğer bebeklerde burun tıkanıklığı ilerler ise solunum kesilmesine sebep olabilir. Bu da çok ciddi sorunlar oluşturabilir.
  • Burun tıkanıklığında bebeklerin ağızlarından nefes alması mikropların boğaza yerleşmesine bu da alt solunum yolu ve boğaz enfeksiyonlarına neden olur.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl önlenir?

  • Eğer yoğun akıntı varsa, burun aspiratörleri ile salgıların boşaltılması etkili olabilir.
  • Doktor önerisi ile burun damlası kullanılabilir. Ancak bu damların uzun süre kullanılması zararlıdır. Bu nedenle doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
  • Ezcaneler de deniz suyu olarak satılan burun açıcılar kullanılabilir.
  • Bebeklerin günlük burun temizliği yapılmalıdır.

Bebeklerin burun temizliği nasıl yapılır?

Eğer bebek sağlıklı ise her gün rutin bir burun temizliğine ihtiyacı yoktur. Banyo sırasında yumuşak bir mendil yardımıyla burun temizliği yapılabilir. Ortamda bulunan nemin azalması burunda kuruluğa sebep olduğu için tıkanıklık yaratır. Bu yüzden ortamın nem dengesi sağlanmalıdır. Yaşanılan ortamın nem oranı %30 ile %50 arası olmalıdır. Eğer nemlendirmek için buhar makinesi kullanıyorsanız pekte sağlıklı olduğunu söyleyemeyeceğim. Çünkü ortamda küf, bakteri oluşumuna sebebiyet verir.

Burun damlaları kullanılabilir (nemlendirme amaçlı). Tuzlu su kullanımı (bir çay bardağı suya yarım çay kaşığı tuz ile evde hazırlayabilirsiniz) ilk başlarda rahatlatma sağlasa da uzun süre kullanımında burun içerisinde ki mukozaya zarar verir. Bu yüzden daha fazla kurumasına sebep olur. Ancak deniz suyu gibi doğal şeyler kullanımı daha uygundur. Tatlı su asla kullanılmamalıdır. Normal su, buruna doğrudan sıkılırsa burun içinde ağrıya sebep olur. Burun tıkanıklığına sebep olduğu gibi burun kuruluğunu da arttırır. Bebekler de burun temizliğinin en etkili yöntemi aspiratörlerdir. Bebeklere burun tıkanıklığı, bebeklere rahatsızlığa neden olan bir durum olduğu için, bebeklerin burnu temizlenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu