Bebek Bakımı

Bebek Oyunları

Oyun her yaştaki çocuğun sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimi için önemlidir. Oyuna sadece eğlence gözüyle bakmamak gerekir. Yapılan araştırmalar düzenli oyun oynayan çocukların stresle daha iyi baş ettiklerini, daha sabırlı olduklarını ortaya koymuştur. Yeni deneyimler kazanmak, problemleri rahatça çözmek, hayal gücünü geliştirmek de oyun oynamanın çocuğa kazandıracaklarından.

Yeni doğan bebeğinizle oyun oynamak için büyümesini beklemenize gerek yok. Bebekler de oyun oynayabilir ve oyunlardan çok şey öğrenir. Kendisini ve etrafını keşfeder aranızda sıcak bir ilişki gelişmesini sağlar. İşte size bebeğinizle oynayabileceğiniz eğlenceli birkaç oyun

  • Bebeğinizi düz zemine sırt üstü yatırın. Sevimli hareketler ve sıcak bir ses tonuyla “burnunu burnunu burnunu yerim”  diyerek burnuna bir öpücük kondurun. “çeneni çeneni çeneni yerim” diyerek çenesine bir öpücük. Aynı şekilde alnı, yanağı eli vs. tekrar edin. Her seferinde ara verip bebeğinizi gözlerine gülümseyerek bakın.
  • Bebeğinizi kucağınıza alıp ellerini okşayın. Ardından başparmağına hafifçe dokunarak “nerdeymiş benim kızımın/oğlumun başparmağı… İşte buradaymış” diyerek öpün. Sırayla diğer parmaklara da bunu uygulayın. En sonunda kendi parmaklarınızı bebeğinizin önüne koyarak onun oynamasını sağlayın.
  • Bebeğinizi bir kucağınıza alın ve aynanın karşısına geçin. Komik hareketlerle onu güldürmeye çalışın. Bebeğiniz aynada gülen aksine daha çok gülerek karşılık verecektir.
  • Değişik dokularda birkaç çeşit kumaş parçası hazırlayın. Keten, yünlü, naylon, kırçıllı gibi farklı türler olmasına dikkat edin. Bebeğinizin önüne koyarak tek tek dokunmasını sağlayın. Bebeğiniz farklı kumaşlara dokundukça ‘sert mi, yumuşak mı, güzel mi’ gibi sorular sorun. Gözlerine bakmayı ve gülümsemeyi unutmayın.
  • Bebek oyunlarından biride, resimli, karton veya sünger sayfalı kitaplar bebeklerin eğlenerek öğrenecekleri eşsiz materyallerdir. Bebeğinizi kucağınıza alın. Resimlere bakarak yorumlarda bulunun. Bebeğinizin sayfalara dokunmasına hatta çevirmesine izin verin.
  • *Kendi kendine oturmaya başlayan bebeğinizle birlikte küpleri üst üste dizin. ‘Aferin akıllı kızıma/oğluma’ gibi sözlerle onu kutlayın. Sonra da beraber kuleyi yıkıp alkışlayın. Bebeğinizin çok hoşuna gideceğinden emin olabilirsiniz.
  • Bebeğinizi oturtup önüne birkaç büyük lego parçası koyun. İki eline de birer parça verip takıp çıkartmayı öğretin. Her hareketinde güzel sözler söyleyerek ve alkışlayarak bebeğinizi teşvik edin.

Bebek oyunları oynamak size de kendinizi iyi hissettirecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu