Bebek Bakımı

Bebek Odası Hazırlama

Anne babanın doğuma yakın telaşlarından biri de bebek odasının hazırlanmasıdır. Bebek odası hazırlanırken dikkat edilmesi gereken iki husus rahatlık ve emniyetin sağlanmasıdır.

Bebek odası nasıl hazırlanır?

Bebek odasının öncelikli güneş alabilmesi için mümkünse evin kuzeydoğusunda olması gerekir. Evin batısındaki odalar yazın çok sıcak olacağından tercih edilmemelidir. İdeal bir bebek odası en az bir penceresi olan, havalandırması iyi olan, 12-15 metrekare olmalıdır.

Bebek odasının ışıklandırması ve renkleri nasıl olmalıdır?

Öncelikle oda güneş ışığı giren bir oda olmalıdır. Işık kaynağı odanın tam ortasında bulunmamalı ve ışık tavan ve duvarlar aracılığıyla yansımamalıdır. Kullanılan avize çok büyük olmamalı ve ışık kaynağı çok kuvvetli olmamalıdır. Gece için aydınlatması az olan gece lambaları tercih edilmelidir.

Odanın renklendirmesi için odayı küçülteceğinden koyu renkler kullanılmamalıdır. Rahatsız edici bir etkisi olduğundan kar beyaz renk de bebek odaları için kullanılmamalıdır. Mavi ve yeşil gibi günümüzde de tercih edilen soğuk renler oda için idealdir. Bu renkler sakinleştirici etkiye sahip olduğu gibi sinekleri de uzak tutar. Pastel renklerle birlikte renklendirme için fildişi, buz rengi veya opak renkler tercih edilebilir.

Bebek odasında kullanılan eşyalar nasıl olmalıdır?

Bebek odası hazırlama sırasında kullanılacak eşyaların temizlenmesi kolay eşyalar olması gerekir. Döşeme, temizliği zor olduğu ve çok kir tuttuğu için tahta olmamalıdır. Zemin için döşemenin silinmesi kolay olmalıdır. Halı, toz ve mikroorganizmaların birikmesine neden olduğu ve odadaki nemi emdiği için alerjik bünyeli bebeklere uygun olmayacağından kullanılmamalıdır.

Araştırmalara göre metal malzemeler manyetik alan oluşturdukları için bebeğin yorgun hissetmesine ve buna bağlı gelişen uyku düzensizliklerine neden olmaktadır. Bebek odasında büyük metal eşyalara bulundurulmamalıdır.

Mobilyaların sağlık açısından tahtadan olması ve toksik olmayan boyalarla boyanması gerekir. Eşya seçiminde sivri çıkıntıların olmaması da dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Bebek odası için öneriler

  • Odada mutlaka derece bulundurulmalıdır.
  • Bebeğin yorganı önceden kullanılmış olmamalıdır. Yorgan ağır olmamalıdır.
  • Bebeğin dolabında giysilerinin asılabilmesi için bebek askısı kullanılması kıyafetlerinin düzgün olarak muhafaza edilmesini sağlar.
  • Bebeğin ağlama sesleri için bebek telsizi kullanımı özellikle geceleri yararlı olacaktır.
  • Kışın bebek odasını havalandırmak sorun olacağından odaya filtre alınabilir.
  • Bebek odasında duvar saati de bulunmalıdır.
  • Bebeğin oyuncakları uzun tüylü oyuncaklardan olmamalıdır.
  • Bebeğin oyuncaklarını saklamak için bir kutu alınmalıdır.
  • Kışın nem oranında düşüş olabilir. Nem oranı %40’ın altındaysa düşüktür. Nem oranını yükseltmek için içine su konan filtre kullanılabilir.

Sonuç olarak;

Bebek odası hazırlamada lüks düzenlemelerden önce rahat ve güvenli eşyaların bulunduğu ve hareketin kısıtlanmadığı bir oda olmalıdır. Aşırı eşya ve oyuncak yığınları odada rahatsız edici ve boğucu etki yaratır. Bu nedenle odanın sade, ferah ve düzenli olmasına dikkat edilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu