Bebek Bakımı

Bebek Bezi Değiştirme

Bebeğin sağlığı ve rahatlığı için altının kuru ve temiz tutulması gerekmektedir. Bebeğin altı uzun süre idrar ve dışkı ile temas ederse poposunda kızarıklık meydana gelir. Bu kızarıklık artar ve bebeğin poposu tahriş olur, ardından pişik oluşumu gözlenir. Uygun olarak belirlenen bebek bezi değiştirme aralığı 3 saattir.

Bebek bezi değiştirme işlemi uygulanmadan önce temiz bir bebek bezi, pamuk, ılık su ve gerekiyorsa bir nemlendirici hazırlanmalıdır. Bebek bezi değiştirme işlemi uygulanırken de öncelikle bebeğin altına bir minder ve ya örtü serilmelidir. Bebeğin bacakları tek el ile tutularak yukarı kaldırılmalı ve diğer el ile kirli olan bebek bezi bebeğin altından alınmalıdır. Ilık su ile ıslatılan pamuk ile önden arkaya doğru bebeğin temizliği yapılmalıdır. Pamuk yerine nemlendirilmiş kâğıt havlu ve ya bebeğin tenine zarar vermeyecek kadar yumuşak bir bez kullanılabilir. Tüm bölge temizlendikten sonra kurulanmalı ve gerek görülürse nemlendirici sürülmelidir. Ardından tekrar tek el ile bebeğin bacakları kaldırılıp diğer el ile bebeğin altına temiz bez yerleştirilmelidir. Bebek bezi bağlanırken bezin göbek bağını kapatmamasına dikkat edilmelidir.

Bebeğin altı değiştirilirken önden arkaya doğru temizlemek enfeksiyon oluşumunu engellemek için yapılır. Tek yönlü olarak temizleme işlemi yapılmalıdır. Kullanılan pamuk ve ya bez tekrar ön tarafa değdirilmemelidir. Özellikle kız bebekler idrar yolunun erkek bebeklere göre daha kısa olmasından dolayı enfeksiyona daha yatkındırlar.

Son zamanlarda bebek bezi değiştirme sırasında kullanılan ıslak mendiller uzmanlar tarafından önerilmemektedir. İçinde bulunan kimyasalların bebeğin cildine zarar verdiği bilinmektedir ve alerji oluşumu sık sık gözlenmektedir. Bebek bezi değiştirilirken özellikle yaz aylarında her değiştirmede eğer yapılabiliyorsa bebeğin altının ılık su ile yıkanılması önerilir.

Bebeğin altı, kısa bir süre için bile olsa günlük olarak çıkarılıp bebeğin poposunun hava alması sağlanmalıdır. Böylece bebeğin enfeksiyon kapma ve pişik olma olasılığı azaltılır. Tekrar bezlenmeden önce bebeğin poposunun kuru olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer kuru değilse ılık su ile yıkanıp ve ya ıslatılmış pamuk ile temizlenip kurulandıktan sonra bezlenmelidir.

Hemşire Güzide ŞENCİ

Marmara Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu