Bebek Bakımı

Bebek Banyosu

Bebekler için banyo zamanı anne babalar için bebekleri ile geçirecekleri kalite bir zamana fırsat sağlayabilir. Anne babalar için bebek banyosu zamanı, bebeğin davranışlarını örneğin huzursuzluğunu, uyanıklık durumunu, kas aktivitesini vb. davranışları gözlemlemek için mükemmel bir zamandır. Bebek banyosu bebeğin yaşam bulguları stabil olduktan sonra yaptırılır. Bunun için bebeğin banyo yaptırılması için en uygun zaman beslenmeden bir saat sonraki zamandır. Bu sürede bebek daha uyanık olacak ve anne sütünü geri çıkarmayacaktır.

Uygun banyo malzemeleri, vücut ısısının güvenliği için gerekli olan malzemeler ve banyo boyunca bebeğin gözetlenmesi ebeveynlerin streslidirler. Bebeğe banyo yaptıran kişiler bebeklerinin derisini gözlemeleri yönünde dikkatli olmaları gerekmektedir. Bebek banyosu bebekler için hem bir dinlenme, hijyen davranışıdır, hem de anne babalar için bebeklerini anormal bulgular yönünden gözleme davranışıdır. Yenidoğanlarda derisinde mongolian lekeleri (doğum lekeleri) gibi lekelerin olması doğaldır. Fakat bu gibi lekeler bazı aileleri kaygılandırabilmektedir. Bebeğin yardımcı doğum aletleriyle doğması da bebeğin derisinde bazı lekelere neden olabilirken bunların da banyo sırasında gelişimi izlenmesi gerekmektedir. Çoğunlukla bu gibi derideki lekeler zamanla kaybolabilmektedirler. Bebeklerin cilt yüzeyinin pH’sı doğumdan hemen sonra 5 civarındadır. Bu pH bebekler için bakteriostatik özelliktedir yani koruyucudur.

Bebek banyosu için sadece ılık su kullanılmalıdır. Eğer temizleyiciye ihtiyaç varsa yumuşaksabunlar ve şampuanlar kullanılabilir. Alkali sabunlar, yağlar, losyonlar bebeğin derisinin asit örtüsünü değiştirdiği için kullanılmaz.

bebek banyosu nasıl yaptırılır

Bebek banyosu yaşam bulgular stabil olduktan sonra çocuk odasında yapılmalıdır. Silme işlemi baştan aşağıya doğru yapılmalıdır. Sabun bezi kullanılır. Vücudun her bir bölgesi yumuşakça dokunularak temizlenir. Gözler içten dışa doğru silinir, daha sonra yüz temizlenir. Bebeğin kafa derisi kabuklanma yönünden dikkatlice gözlenmelidir. Kafa genellikle silinir. Bebek şampuanlanacaksa başı küçük bir leğen üzerinde tutulur. Yumuşak sabunla kafa köpürtülür ve küvetin üzerindeki başa bir tas ile su dökülerek durulanır. Vücudun hareketsizliği için banyo boyunca sarılmalıdır ve baştan ısı kaybını önlemek için hemen kurulanmalıdır. Kulaklar bükülmüş sabun bezinin ucu ile temizlenmelidir. Kulak pamuğu kullanılmamalıdır. Eğer kulak pamuğu kanala sokulursa kulağa zarar verebilir.

Hareketsiz vücut aynı teknikle yıkanır. Bununla birlikte belirli alanlar örneğin boynun, koltuk altının kıvrımları ve eklemlerdeki kat bölgeleri özel ilgiye gereksinim duyarlar. Giysilere ait dokular boynun kıvrımlarında kolaylıkla toplanır, bu yüzden tam olarak yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Banyo sırasında kuvvetli bir şekilde ovma önerilmez, eğer bu yapılırsa bebeğin derisinin asidik özelliği kaybolabilir.
Hem erkek hem de kız bebeğin genitalleri dikkatlice temizlenmesi gerekmektedir. Kızlar için perine bölgesinin önden arkaya doğru silinmesi gerekir.

bebeğin banyosu

Erkek genitallerinin silinmesi penis ve skrotumun yıkanmasını içerir. Sünnet derisi geri çekilmez çünkü yenidoğanda normal olarak dardır. Bebek sünnet edilmişse ebeveynleri sünnet derisinin etrafı da temizlenir.

Kalçalar ve anal alan tam olarak temizlenmelidir. Vücut hareketsizken bölge bakteriyellerin büyümesini sağlayan nemli sıcak çevre sağlar. Bunu önlemek için temizliğine özen gösterilmelidir. Banyodan sonra bebeğin altı bezlenir. İdrarın sızıntısını önlemek için karın ve uyluğun etrafına uygun bez kullanılmalıdır. Bezler kalçanın tam kıvrılmasına izin vererek şekilde ön tarafta bağlanmalıdır. Birçok faktör (maliyeti, rahatlığı, cilt bakımında yararları, enfeksiyon kontrolü) çocuk bezinin seçimlerini etkiler. Emici bölgesi olan tek kullanımlık çocuk bezi sağlıklı cildi korumak ve çocuk bezi dermatitlerini önlemek ile ilişkili olarak yararları vardır.

İlginizi çekebilir;

Bebek Masajı

10 Soruda Yenidoğan Bebek Bakımı

Yrd.Doç.Dr.Gülay MANAV
Üsküdar Üniversitesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği AD.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu