Bebek Bakımı

Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Bebek ne sıklıkla yıkanmalıdır?

Bebeklerin cilt yapısı yetişkinlerden çok farklıdır. Bu nedenle çok sık banyoya ihtiyaç duymazlar. Bebeklerin cildi yetişkine göre daha narin, yumuşak ve geçirgendir. Ayrıca bebeklerde yağ bezleri daha tam gelişmediğinden fazla miktarda yağlanma, kokma görülmez. Bu yüzden bebeklerin haftada 1-2 kez banyo yaptırılması yeterlidir.

Bebek banyosu için en uygun zaman ne zamandır?

Özellikle yeni doğan döneminde annelerin en sık aklına takılan soru: “Göbek bağı düşmeden bebeğimi yıkayabilir miyim?” sorusudur. Bu konuda net bir görüş yoktur. Göbeğin enfeksiyon kapmaması için yıkanmaması gerektiğini söyleyenler olduğu gibi; bebek yıkanmazsa enfeksiyon kapar diyenler de mevcut. Fakat burada önemli olan bebek yıkansa da yıkanmasa da göbek bağı ve çevresinin temiz ve kuru tutulmasıdır. Bebek yıkandıktan sonra göbek bağı çevresi temiz ve yumuşak bir gazlı bez ile tampon şeklinde silerek temizlenmelidir.

Yine bebeğin aç karnına ya da emzirmeden 1,5-2 saat sonra yıkanması, tercihen yatmadan hemen önce yıkanması gerektiği önerilmektedir. Böylece bebeğin yıkanırken kusması engellenerek, banyodan sonra rahatça uyuması sağlanacaktır.

Bebek banyosunda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

 • Bebek ürünlerini alırken mutlaka içindekiler kısmını okuyun ve SLS (Sodyum Laureth Sülfat) ve Paraben içeren ürünleri almayın. Unutmayın ki bu kimyasallar piyasadaki bilinen bebek markalarının çoğunda mevcut.
 • Ph değeri 5.5 olan ürünleri tercih edin.
 • Bebeğin banyosunu kendinizi yıkar gibi çok uzun tutmayın.
 • Bebeği her gün yıkamak zorunda değilsiniz. Haftada 1-2 kez yeterlidir.
 • Bebeği yıkarken kesinlikle yalnız bırakmayın çünkü boğulabilir.
 • Bebeğin başında konak varsa ilk önce yağlayıp konağı yumuşatın, banyo yaptırın ve yumuşak dişli tarakla bebeğin saçlarını tarayın. Konak yumuşatılmadan temizlenmeye çalışılmamalıdır.

Bebek banyosu için hangi malzemeler gerekir?

 • Banyo küveti
 • Banyo yastığı
 • Bebek şampuanı
 • Yumuşak lif ya da yumuşak bir bez.
 • Banyo suyu ( 36-37,5 derece arasında, bileğe döküldüğünde yakmayacak sıcaklıkta olmalıdır)
 • 2 tane banyo havlusu
 • Temiz, pamuklu bebeği çok sıkmayan giysiler.
 • Yumuşak uçlu bebek tarağı.
 • Emiciliği yüksek bebek bezi vb.

Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

Bebek banyosu bebeği rahatlatan, cildinin nemliliğini sağlayan ve mikroorganizmaları vücuttan uzaklaştıran bir aktivitedir. Bunun için:

 1. Öncelikle bebeğinize banyo yaptıracağınız yeri seçin. Bebek banyosu, 20-25 derece oda sıcaklığında, cereyan almayan ve sakin bir oda da yaptırılmalıdır.
 2. Yukarda bahsedilen malzemeleri hazırlayın. Banyo küvetini bel hizanızda bir yere koyarsanız daha rahat edersiniz.
 3. Bebeğinizi soyun. Bebeğin başında şapkası durmalıdır ve bebek çıplak haliyle temiz havlulardan birine sarıldıktan sonra küvete yerleştirilmelidir. Böylece bebek banyo sırasında çok ısı kaybetmez ve daha az ağlar.
 4. Bebeği küvete yerleştirin. Bebeğin başını yastıkla yükseltirseniz kulağına su kaçmaz.
 5. Küvete yaklaşık 10 cm su dökün.
 6. Bebeğin önce kol ve bacaklarını daha sonra gövdesini en son başını yıkayın. Bebek en çok başından ısı kaybeder ve üşür.
 7. Bebeğin başına gelene kadar bebek şapkasını çıkarmayın ve yıkanan her yerini iyice temizledikten sonra havluyu tekrar kapatın. (Örneğin kolunu yıkamak için bebeğin sarılı olduğu havluyu açın elinize ya da life bir miktar bebe şampuanı dökerek bebeğin kolunu yıkayın durulayın ve havluyu tekrar kapatın.
 8. Bebeğin vücudu kıvrımlı ve boğumludur. Bacak aralarını, boyun altını, koltuk altını ve boğumları iyice yıkayıp duruladıktan emin olun.
 9. Bebeğin başına gelince önce bebeğin yüzünü elinizle az suyla yıkayın ve durulayın. Daha sonra şapkayı çıkarıp saçlarını şampuanla yıkayıp durulayın.
 10. En son bebeği ters çevirin bunu yaparken bir kolunuzun eli bebeğin diğer taraftaki omzunu yine aynı kolunuzun dirseği bebeğin başını desteklemelidir. Bebeğe boynunun altından başlayarak suyla son kez durulayıp temiz ve kuru olan diğer havluya sarın.
 11. Bebeğinizi kurulayın ve bebe yağı ile yağlayın.
 12. Bebeğinizi bezleyin, öncelikle şapkasını takın ve giydirin.

Emre Yıldız

Merhabalar ben Emre. Hemşireyim. Anadolu öğretmen lisesinden mezun olduktan sonra. Marmara üniversitesinde hemşirelik bölümünü bitirdim. Şuan işyeri hemşireliği yapıyorum. Mesleğimle mutluyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu