Bebek Bakımı

Bebeğinizle Oyun

Biz yetişkinlerin çocuk dünyasının kendine özgü olduğunu kabul etmeye başlamamız çok olmadı. Bunu anlamak için çocukluk dönemimizi hatırladığımızda aklımıza ilk oynadığımız oyunlar gelir. Günümüzde ise çocuk oyunlarına baktığımızda anne babaların oyunlarla bebeklerinin gelişimini desteklemek istedikleri görülmektedir.

Dünyası yetişkinlerden farklı olan bebeklerle oyun oynamak geliştirmemiz gereken beceriler arasındadır. Bebeklerle oyun oynarken onların gelişimlerine katkı sağlarız. Oyun onların öğrenmelerini, problemlerle baş etmelerini, dünyalarına bizleri kabul etmelerini sağlar. Aynı zamanda fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak gelişimin bir parçasıdır.
Her yaş döneminde bebeklerin ve çocukların oyunları farklıdır. Bebeklik döneminde oynanan oyunlar sözel iletişimin yanında sözsüz iletişime de vurgunun artmasını gerektirir. Anne babalar bebekleri ile oyun oynamaya başlarken oyunun “merhaba” anlamı taşıdığını bilmelidirler. Bizler bebeklerin gelişimini desteklemek için şu oyunları oynarız:

Bebeğe kitap okuma

bebeğe kitap okuma

Bebeğe kitap okumaya ilk üç aydan önce görme tam gelişmediğinden 3. aydan sonra başlanır. Bu oyunla bebeğin dikkatini çekmek ve konuşma bölgesini uyarmak esastır. Bebeğinizle oyun oynarken okunan kitap parlak, canlı baskılı resimler içermelidir. Ses tonunuz sakin olmalıdır. Bebeğinize kitap okurken onu kucağınıza alın, kitabı görmesini sağlayın. Sakin şeklide kitapta yer alan resimleri göstererek anlatın.

Bebeğe kuklalarla oyun

bebeğe kuklalarla oyun

Görsel bir oyun olan kuklalarla oyun, bebeğinizin kavramasını, duygusal ve hareket becerilerini geliştirecektir. Bebeğinizle oyun olarak kukla oyunları oynarken yüz yüze iletişim önemlidir. El veya parmak kuklalarını renkli, yüz figürleri belirgin olanlarından seçin. Elinize geçirin ve bebeğinizin karşısında oynatın. Oynatırken konuşmaları kuklanın ağzından yapın. Bu konuşmalar bebeğinizle iletişim aracınız olacaktır.

Bebeğe Ce-ee oyunu

bebeğe ce oyunu

Bebeğinizle oyun olarak ce-ee oyunu oynuyorsanız onun nesne aramasını geliştirirsiniz. Ellerle yüz kapatılır, açılırken ce-ee denir. Gülümseyerek birkaç defa söylenen bu oyun ile bebeğiniz de mutlu olur. Önce kaybolan sonra ortaya çıkan yüz ile bebeğinize nesnelerin tamamen ortadan kaybolmadığı mesajını veririz.

Bebeğe mimik oyunlar

bebeğe minik oyunlar

Bu oyunlarda bebeğinizin görmesini, duymasını ve size doğru hareket etmesini sağlayarak görsel, işitsel ve motor becerilerini geliştirirsiniz. Göz göze kurulan mimik oyunlarında şaşkınlık ifadesi ile “aaaaa” “oooo” gibi sesler çıkarırsınız. Bu sayede bebek mimikleri ve seslerin birlikteliği ile durumları öğrenir.
Bebeğiniz bu oyuncaklara dokunmak, almak isterse ona oyuncakları verin. Bebeğinizle oyun oynayarak onun gelişimini desteklediğiniz gibi onunla iletişim kurduğunuzu da unutmayın.

Yrd.Doç.Dr.Gülay MANAV
Üsküdar Üniversitesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği AD.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu