Beslenme Diyet

Bebeğinizin İlk 3 Aylık Döneminde Başınıza Gelebilecek Bir Problem: Kolik

Kolik ; genellikle her günün belirli bir saatinde ataklar şeklinde meydana gelen ve sebebinin bağırsak kaynaklı olduğuna inanılan karın ağrılarıdır. 0-3 aylık dönemde görülebilmektedir.

İlk 1-2 hafta içerisinde ortaya çıkabilir. Ataklar, çoğunlukla öğleden sonra ya da akşama doğru olur. Her 100 bebekten 10-20 sinde bu durum görülebilir. O yüzden yalnız ve çaresiz olduğunuzu düşünmeyin. Başlangıçta ataklar uzun sürse de zaman geçtikçe ve bebeğiniz büyüdükçe bu atakların süresi ve miktarı azalma gösterecektir. Bebeğiniz beslenirken hava yutuyor olabilir, bu sebeple emzirme ya da besleme eyleminizi doğru yapıp yapmadığınızdan emin olmanızda fayda vardır. Gerekirse emzirme hususunda bir profesyonelden yardım almanızı öneririm. Bebeğinizde besin alerjisi gelişmiş ya da gelişmekte olabilir. Ayrıca annenin beslenme biçimi de bunun üzerinde etkili olabilmektedir.

Atak sırasında yüzde kızarıklık veya ağız çevresinde soluk renk gelişebilir. Bacaklar fleksiyondadır. Karın distansiyonu mevcuttur. Ayaklar genellikle soğuk olmakla birlikte eller yumruk şeklinde olabilir. Katılarak ağlama söz konusudur ve gaz çıkarma ya da dışkılama ile rahatlama görülür. Bu durumun 3-4 aya kadar bebeklerde görülebilecek bir durum olduğunu hatırlayınız ve aşağıda bahsettiğim yöntemleri deneyiniz.

  • Bu durumda yapabileceğiniz en uygun hareket bebeğin kucağa alınıp sakinleştirilmesidir.
  • Besleme esnasında arada bir gazını çıkararak beslemek daha doğru olacaktır.
  • Bebeğin çevresinde fazla uyaran varsa ortamdan uzaklaştırabilirsiniz.
  • Bebeğin ayaklarına ya da karnına ılık havlu sarılabilir.
  • Yavaşça bebeğinizin sırtını sıvazlayabilirsiniz.
  • Bebeği araba ile dolaştırmak etkili bir yöntem olabilir.
  • Gözleminiz altında yüz üstü pozisyonda yatırmak yardımcı olabilir. Bebeklerin en sevdiği pozisyondan biri budur.
  • Yüksek oranda gaz yapan yiyecekler annelerin diyet listesinden çıkarılabilir. Annenin beslenme düzenine dikkat etmesi gerekir.
  • Banyo yaptırmak rahatlatıcı bir yöntem olabilir. Bu esnada karnına hafifçe dokunarak masaj yapabilirsiniz.

Aslı Yağantekin

1997 yılında İstanbul’da doğdu. 2014 yılında Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesinde Hemşirelik Bölümü lisans eğitimini kazandı. 2018 yılında mezun oldu, Temmuz 2018’de Ataşehir Memorial Hastanesinde göreve başladı. Çeşitli servislerde tecrübe kazandı. Çalışırken eş zamanlı olarak Okan Üniversitesinde Yaşlı Bakımı ön lisans programını okudu. 2019 Mayıs ayında Yaşlı Bakımı ön lisans programından mezun oldu. Halen Okan Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik 2.sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu