Gebelik

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Anne ve babaların bebek beklerken en sık merak ettikleri konulardan biride bebeğin cinsiyetinin ne zaman belli olacağıdır. Aslında döllenme gerçekleştikten kısa bir süre sonra bebeğin hangi cinsiyete sahip olacağı bellidir ancak günümüz teknolojisi ile bunu çok erken zamanda anlayabilmek oldukça zordur. Günümüzde bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için kullanılan en önemli araç ultrasondur. Ultrason gebeliğin ilk haftalarında gebeliğin doğru yerde oluşup oluşmadığını değerlendirmek ve bebeğin kalp seslerini değerlendirmek amacıyla kullanılır. Ancak çok erken dönemde yapılan ultrasonda bebeğin cinsiyeti belli olmaz.

Bebeğin cinsiyeti kaçıncı gebelik ayında ultrason ile izlenebilir.

Gebeliğin çok erken haftalarında yapılan USG de 6 hafta, 8 hafta, 10 hafta gibi, bebeğin cinsiyetini anlamak mümkün değildir. Gebeliğin 17. Haftasından sonra yapılan USG de bebeğin cinsiyeti daha doğru tahmin edilebilir.

Gebelikte USG ile yapılan cinsiyet tahmini %100 doğru mudur?

Hayır doğru değildir. Her testte olduğu gibi bunda da hekimlerin yanılma payı mevcuttur. Cinsiyet tahminleri her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Özellikle kız bebeklerde bebeğin kordonu bacak arasında ise hekim çok nadir olmakla birlikte bu bebeği erkek olarak yorumlayabilir. Bu nedenle cinsiyet tahminleri %90 oranında doğru olsa da. %10 oranında yanılma payı bulunmaktadır. Bu durum aslında istenmeyen bir durumdur. Bebeğin tahmin edilen cinsiyetine psikolojik olarak hazırlanan çiftler doğan bebeğin cinsiyeti farklı olduğunda büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirler. Bazen anneler bebeği kabulde zorlanabilirler. Aslında doğru olan gebelik sırasında doğacak bebeğin cinsiyet tahmini için USG yapılmamasıdır.

17 . gebelik haftasından önce anne karnındaki bebeğin cinsiyeti tahmin edilebilir mi?

Evet edilebilir. Ancak kadına amniyosentez yapılarak karnından su alınması ve onun genetik laboratuvarında incelenmesi gerekir. Eğer yapılan incelemede bebeğin kromozomları (XX) ise doğacak bebek kadın, (XY) ise doğacak bebeğin erkek olacağı anlaşılır. Amniyosentez düşüklere neden olabileceği için sadece cinsiyet tahmini için kullanılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu