Makyaj

BB Krem ve CC Krem Arasındaki Fark

Birçok insan makyaj yapmadan önce fondöten yerine BB krem veya CC krem kullanır. Birçoğu da tam olarak ne işe yaradığını veya farklarını bilmediğinden tercih etmez. Tüm kozmetik ürünlerini kullanmadan önce ciltte yaratacağı etkiler ve cilde uygunluğu bilinmelidir. Bu BB krem ve CC krem için de geçerlidir. İkisinin de ne işe yaradığı ve aralarındaki farklar bilinmeli, uygulaması da ona göre yapılmalıdır.

BB (Balmish Balm) Krem Nedir?

BB kremler üretildikleri dönemde çeşitli peelingler ve ameliyatlar sonrasında hastaların yüzlerini korumak amacıyla piyasaya sürülmüştür. Daha sonra Uzakdoğu’da satışa başlamıştır. Fakat Uzakdoğu mağazalarında, cildi beyazlatma ve güneşten koruma amaçlı satılmıştır. Genel olarak Uzakdoğu ülkelerinde üretilen BB kremlerin içeriğinde mutlaka cilt beyazlatıcı maddeler vardır.

BB krem çeşitleri markalar arasında farklılık gösterirler. Fakat genel olarak üç renk çeşidi bulunur. Üç ton da kullanan kişinin cilt tonuna uygun olarak renk değiştirebilir.

BB krem fondöten kadar kapatıcı özelliğe sahip değildir. Cilt rengindeki farklılıkları hafifletir. Gözenekleri doldurur ve cildi pürüzsüz bir hale getirir.

Bb kremlerin bir çoğunun içeriğinde hyalüronik asit bulunur. Bu nedenle BB kremlerin bir çoğunda nemlendirici özelliği vardır. Bunun yanı sıra bazı BB kremlerin içeriğinde de 30 koruma faktörü bulunur.

BB krem sürüldükten sonra aydınlık ve nemli bir görünüm ortaya çıkar. Fakat bazı kozmetik markalarının BB kremlerinde yağlı ciltler için farklı çeşitler de bulunur.

CC (Color Corrector) Krem Nedir?

CC krem Kore’de geliştirilen bir üründür. Kullanılma amacı ise ciltteki renk tonu farklılıklarını gidermektir. Sivilcelerin sebep olduğu kırmızılıkları ve solgun sarı görünümü yok etmekte kullanılır. BB kremlere göre bu özellikleri daha baskındır.

CC kremlerin de BB kremler gibi farklı markalarda farklı çeşitleri bulunur. Bazı markalarda gri-beyaz renktedir. Bazı markalarda ise ten rengindedir.

CC kremler renk eşitsizliklerini giderir, gözenekleri ve yüzdeki çizgilerin görünümünü olabildiğince azaltır.

CC kremlerin nemlendirme özelliği orta düzeydedir. Aynı zamanda tüm CC kremlerin içeriğinde güneşten koruma özelliği bulunmaya bilir.

BB Krem ve CC Krem Farkı Nedir?

Kullanım amaçlarına bakarsak BB kremler ve CC birbirlerinden çok farklı değildir. Aralarında keskin ve net çizgiler yoktur.

Farklı kozmetik ürünleridir. Fakat ikisi de hemen hemen aynı özelliklere sahiptir. CC kremler BB kremlere göre biraz daha sıvı kıvamlıdır. Fakat bu durum da markada markaya değişiklik gösterebilir.

BB kremlerin kapatıcı özelliği CC kremlere göre daha fazladır. Fakat cilt eşitsizliklerini gidermede CC kremleri tercih etmek daha uygundur. İkisi de cilt tonundaki eşitsizlikleri giderir. Fakat CC kremler tamamen bu amaç için kullanılmaktadır.

NOT: BB kremler de CC kremler de fondöten yerine kullanılabilirler. Fondötenlere göre içeriği cildi daha az yoran kozmetik ürünleridir. Aynı zamanda içeriklerinde bulunan nemlendirme ve koruma özelliklerinden dolayı fondötenlere nazaran cilde iyi gelirler.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu