Tel Toka

Batman Sonsuza Kadar Yaşasın!

Erkek çocukları için süper kahramanların varlığı ve önemi çok büyüktür. İyi ve güçlü bir kahraman olmak, kötüleri yenmek isterler. Çoğu kostümlerini giyecek kadar tutkuyla bağlanırlar bu kahramanlara. Peki, bu kadar süper kahraman olmaya arzulu bir çocuk nasıl oluyor da ileride kadına, çevreye hatta kendi çocuklarına şiddet gösteren bir canavara dönüşebiliyor?

Aile ortamı bunun en büyük etkenlerinden biri olsa da bunu değiştirebilecek yegâne kişiler de yine çocuğun ilk ve daimi öğretmenleri olan Anne-Babalardır. Bu yüzdendir ki çocuğun onları rol model alması sonsuza dek sürer. Sizlerin (anne-baba) birbirinize karşı olan tutumlarınızı, toplumdaki “kızını dövmeyen dizini döver” , “kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etme” gibi kadına yönelik küçük düşürücü ifadeleri ve kız-erkek çocuk arasındaki ‘ayrımcılık’ politikalarını oğlunuzun rol model almasıyla kadın değerini düşüren davranışlar ve aile içi şiddetler önü kesilemez bir hal almaktadır.

Peki, erkek çocuk yetiştirirken kadına olan değeri arttırmak, kadın-erkek ayrımcılığını ve şiddeti ortadan kaldırmak için siz Anne-Babalar ve Anne-Baba adayları neler mi yapmalısınız?

1.Cinsiyet ayrımını doğru bir şekilde anlatın ve saygılı olması gerektiğini öğütleyin.

Kız çocuklarını ezilen ve kısıtlanan varlık, erkek çocuklarını ise baskın ve özgür varlık olarak görerek bunu ‘ayrımcılık’ boyutuna dönüştürmemelisiniz.

2.Geçmişteki ilişki deneyimlerinizin kötü sonuçlarını oğlunuza aksettirmeyin.

Oğlunuzu kendi tarafınıza çekip eşinizi karşı tarafa atmamalısınız. Özellikle babasından uzaklaştırdığınız da onun hayatı koordine etme konusundaki örneğini yok edersiniz. Eşinizle problemlerinizi de ona göstermemeye çalışın ve öfkenizi ondan çıkarmayın.

3.Bebeklikten itibaren gereken ilgiyi gösterin, tamamen kesmeyin fakat azaltarak devam edin. Ona gerçekten zaman ayırın.

Oğlunuza güçlü bir sevgi, yakınlık, güven, sıcaklık ve şefkat duygularını aşılamalısınız. Bu duygulardan mahrum kalan çocuk ileride bu duygularını kapatarak gergin ve mutsuz biri olur.

4.Kişisel işlerini kendisinin yapması gerektiğinin bilincini kazandırın.

Oğlunuzun her istediğini yaparak kadınları bir hizmetkâr olarak göstermemelisiniz. Bırakın oğlunuz bir bardak suyunu kendisi alabilsin! Sorumluluk kazanması için ev işlerini de yapabildikleri kadarıyla öğretmelisiniz.

5.Psikolojik olarak onu eşinizin yerine koyma hatasına asla düşmeyin.

Oğlunuzu kurtarıcı olarak görerek, aşırı değer vererek onu bencilleştirmemelisiniz. Bu durumda kafasında böyle bir kadın oluşan erkek ileride eş adayından bunları bekler.

6.Onun büyüdüğünü görmesine ve özgürleşmesine fırsat verin.

Aşırı korumacı tavırla hayatın sadece tozpembe olabileceğini düşündürmemelisiniz. Yetişkin olduklarında başkalarını suçlayan, suçu dünyaya atan, sorumluluktan uzak insan yetiştirmeyi istemezsiniz değil mi?  

7.“Git-yap!” diye emir cümleleriyle konuşmak yerine yapmasını istediğiniz işleri öncelikle beraber yapın.

Gururlarını inciterek sürekli baskılanan çocuklar ileride isyankâr kişiliklere dönüşerek her şeyi baskıyla halledebileceklerini sanırlar.

8.Kızlara karşı maço davranışlar sergilediğinde ona arka çıkmayın.

Erkek adam değil mi yapacak tabi ki!” demek yerine nazik ve anlayışlı olmasını önerin. Sinirlenip size dahi şiddete başvurduğunda fırsat vermeyin ve yanlış olduğunu anlatmaya çalışın.

9.Oğlunuzu 1 yaş sonrası koynunuzda yatırmayın mümkünse 2-3 yaşında odasını ayırın.

Oğlunuzdan kopmamak adına bu şekilde davrandığınızda anne rahminden çıkamayan size bağımlı bir çocuk yetiştirmiş olursunuz.

10.Bebeklikten itibaren anne-baba birlikte eğitim verin.

Eşinizle birlikte kararlar alın ve kararları uygularken sert otoriter tavır takınmak yerine anlayışlı ve tutarlı olun.

11.Sizin için yaptıklarına teşekkür edin ve onunla gurur duyduğunuzu söyleyin.

Başardıkları için iltifat ederek daha iyileri için cesaretlendirerek kahraman yönünü ortaya çıkarmalısınız.

12.En önemlisi ne olursa olsun siz de ona şiddet göstermeyin.

Çocuklar ayna gibidir sizden gördüklerini ileri de çevresine yansıtır.

Bu şekilde öyle bir ebeveyn olalım ki, erkek çocuklarımız bilinçli ve özgüvenli, sorumluluk sahibi, ailesine sahip çıkabilen en önemlisi kadınların koruyucusu sevip sayan süper kahramanlar olsun ve Batman sonsuza kadar yaşasın!

 Anneler ve tabii ki Babalar Kolay Gelsin! 🙂

Tuğçe Durgut

Üniversite Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 2012-2016 Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi | Hemşire

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu