Kadın Sağlığı

Bakteriyel Vajinozis

Değişik isimlerde de (heamophilus vajinit, cornynebacterium vajinit, gardnerella ya da anaerobik vajinit ve spesifik olmayan vajinit) tanımlanan bakteriyel vajinozis, sıklıkla vajinadaki (hazne) Gardnerella vajinalis isimli mikroorganizmaların (anaerob mikroorganizma) aşırı çoğalması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kadının vajinasının doğal yapısında bulunan yararlı mikroorganizmaların (Lactobasillus) azalması sonucunda, yine vajinanın doğal yapısında bulunan Gardnerella vajinalis ve Mikoplazma hominis türlerinin sayısı oldukça artar ve hastalık oluştururlar.

Bakteriyel vajinozis bulaş yolu

Hastalığın etkeni olan mikroorganizma, çoğunlukla cinsel ilişki ile bulaşmaz. Ancak riskler çoğunlukla cinsel ilişki ile ilişkilidir.

Bakteriyel vajinozis açısından kimler risk altındadır?

  • Çok sayıda kişiyle cinsel ilişki yaşayanlar, fazla cinsel eşi (partneri) olanlar.
  • Cinsel ilişkiye çok erken yaşlarda (18 yaş ve altı) başlayanlarda,
  • Cinsel ilişkide korunmayanlarda (prezervatif /kondom kullanmayanlarda)
  • Vajinanın doğal yapısını bozacak özelliklere sahip olanlarda (fazla kilolu olanlar, hazneye pamuk vb koyanlar, şeker hastası kadınlar gibi).
  • Oral  seks yapmakta riski artıran nedenlerdendir.
  • Vajinadaki doğal ortama zarar verecek uygulamaların yapılması (vajinayı su, sabun, kozmetik materyallerle yıkama)
  • Sigara kullanan kadınlarda risk daha fazladır.
  • Doğum kontrol yöntemi olarak Spiral (RİA) kullanan kadınlar riskli gruptadır.

Bakteriyel vajinozis belirtileri

Aşırı (akışkan, homojen, grimsi-beyaz) ve kötü kokulu (kötü balık kokusu) akıntı. Hastaların %50’sinde hastalık belirtileri görülmeyebilir. Vajina ve vajinanın dış kısımlarında (vulva) hafif bir tahriş görülebilir.

Bakteriyel vajinozis tanısı

Kadınlar bir kadın doğum uzmanına başvurdukları zaman, jinekolojik muayene yapılır ve vajinadan akıntı örneği alınır. Akıntıya %10 potasyum hidroksit (KOH) damlatıldığında çürük balık kokusu hissedilir. En etkili tanı koyma yöntemidir. Bunun yanında gram boyama, kültür gibi tekniklerde kullanılabilir.

Bakteriyel vajinozis tedavisi

Tedaviye karar verecek kişi hekimdir. Asla kişiler eczaneden ya da başka birinin önerdiği ilacı alarak kullanmamalıdır. Kendiliğinden iyileşmeyi beklememelidirler.

Tedavide ilk tercih sıklıkla Metranidazoldür. Metranidazol önerilen hastalar tedavi sırasında kesinlikle alkol kullanmamalıdırlar. Kullandıkları takdirde yoğun bulantı kusma şikâyetleri yaşayabilirler. Ayrıca tedaviden beklenen etki azalır. Tedavi süresince cinsel ilişki yasaktır. Cinsel ilişki yaşanacaksa mutlaka kondom (prezervatif) kullanılmalıdır. İlaç tedavisi bittikten sonra kadınlar tekrar kontrole gitmelidirler.

Bakteriyel vajiozins li kadınlara tamamlayıcı tedavilerden laktobasil uygulaması, asidik jel ve probiyotik kullanımı önerilebilir ancak bunların etkisi henüz kanıtlanmamıştır.

Enfeksiyon tekrar etmedikçe eşlerin birlikte tedavisi halen tartışmalıdır.

Gebelikte bakteriyel vajinozis tedavisi

Hastalığa yakalanan gebeler mutlaka doktora başvurmalıdır. Gebelikte hastalığın görülme sıklığı artar. Erken membran rüptürü (suların gelmesi), erken doğum eylemi ve bebeklerin düşük kilolu doğmasına neden olabilir. Bu nedenle, önceden erken doğum yapan ya da bu gebeliğinde erken doğum yapan tüm kadınlar hastalık yönünden incelenmelidir. Gebelikte hastalığın tekrarlama sıklığı fazladır.

Bakteriyel Vajinozis Tedavi Edilmezse

Hastalık erken fark edilip tedavi edilmediğinde; kötü jinekolojik sağlık sorunlarıyla sonuçlanan birçok problem görülebilir. Bunlar vajinit (vajinanın iltihabı), endometrit (rahim duvarının iltihabı), düşük sonrası endometrit, pelvik inflamatuar hastalıkla (PID) (iç üreme organlarının iltihabı) görülebilir.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu