Sağlık

B17 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B17 vitamini suda çözünen B vitaminin bir başka çeşididir. Piyasada, ‘‘Laetril’‘ olarak isimlendirilmektedir. B17 vitaminindeki B harfi suda çözünür bir halde olduğunu, 17 sayısı ise B vitamini grubunun içerisindeki yerini gösterir. B17 vitaminin önemi kanserle ilişkili olmasından kaynaklanır. Uzmanlara göre vücudumuzda  B17 vitamini eksikliği ne kadar yüksek miktarda olursa kansere yakalanma olasılığımız da yüksek seviyelere çıkmaktadır. Kesin olarak ispatlanmamış olmakla birlikte, yapılan araştırmalar, kanser hastalığı tedavisi gören ve B17 takviyesi alan hastaların vücutlarındaki kanserli hücrelerinin giderek azaldığı gözlemlenmiştir. Geçmiş tarihlerde ABD’de ve Rusya’da kanser tedavisi süresince hastalara bol miktarda B17 takviyesi yapılmıştır. Günümüzde de bir çok kanserli hastanın tedavisine yardımcı olabilmesi için B17 tedavisine başvurabilmektedir.

B17 vitamini hangi gıdalarda bulunur?

B17 vitaminini pek çok meyve ve sebzenin içeriğinde bulunmaktadır. Fakat B17 vitamini en çok buğdayda bulunmaktadır. Buğday çimi ve buğday şırası B17 vitamininin deposudur. Pakistan’da bu ürünlerin çok kullanılmasından dolayı kanser nedeniyle ölümlere sık rastlanılmadığı düşünülmektedir. Buğday çiminin içeriğinde, bir portakaldan 70 kata kadar daha fazla C vitamini bulunduğu ispatlanmıştır. Bu kadar yüksek miktardaki C vitamini kanda bulunan zararlı toksinleri vücudumuzdan atmamıza yardımcı olur. Aynı şekilde çok miktarda laetrile içermesinden dolayı da kanserden koruyucu bir görevi olduğu düşünülmektedir.

Ülkemizde, kayısıda ve çekirdeğinde, elmanın çekirdeğinde ve acı bademde bol miktarda B17 vitamini yani laetrile bulunmaktadır. Bu nedenle elma tüketilirken çekirdekleri ile birlikte tüketilmelidir. Ülkemizde acı badem ve kayısı çekirdeğini çok tüketen illerdeki kanser vakası sayısının diğer illere göre daha az olduğu tahmin edilmektedir.

B17 vitaminini içeren diğer besinler ise; Fasulye, Lahana, Mercimek, Karnabahar, Kereviz, Vişne, Dut, Karpuz, Şeftali, Yabani ahududu, Kiraz, Üzüm, Elma, Yabani böğürtlen, Ayva, Tam buğday ekmeği ve fındıktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu