Aile Planlaması

Aylık İğneler Hakkında Tüm Detaylar

Aylık iğneler, Düzenli olarak ayda bir kez iğne şeklinde uygulanır. Ve kadınlık hormonlarını (östrojen, progesteron) içerir.  Yumurtlamayı baskılayarak gebelik oluşumunu engeller.

Aylık iğneler ne kadar etkilidir?

Doğru uygulandığında %99 etkilidir. Yumurtlamayı engellediği için gebelik şansı çok yüksektir.

Aylık iğneler nasıl kullanılır?

Sağlık personeli tarafından ayda bir kas içine (kol veya kalçaya) enjekte edilir. Adet kanamasının başlangıcından itibaren 5 gün içinde yapıldıysa anında korumaya başlar. İğneler zamanında ve düzenli olarak her ayda bir defa yapılmalıdır. Üç günü aşan gecikme olursa kişinin gebe olunmadığında emin olunmalıdır.

Aylık iğneler gebelikten nasıl korur?

Kadının yumurtlamasını engeller. Rahim ağzındaki salgıyı koyulaştırarak erkek tohum hücrelerinin rahmin içine geçmesini önler. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu değildir.

Aylık iğnelerin olumlu yönleri nelerdir?

Doğru uygulandığında %99 etkilidir. Kadın isterse kullandığı bu yöntemi daha kolaylıkla saklayabilir. Adet düzeninde üç aylık iğnelere değişiklik yapar. Cinsel ilişkiyi kesintiye uğratmaz.

Aylık iğnelerin olumsuz yönleri nelerdir?

İlk aylarda ara kanaması yapabilir. Baş ağrısı, başdönmesi, göğüslerde hassasiyet ve kilo artışına neden olabilir. Anne sütünün miktarını azaltıp kalitesini bozabilir. Her ay iğne yaptırma gerekir.

Aylık iğneler kimlere uygulanabilir?

Ayda bir düzenli olarak yaptırabilecek olanlar. Adet düzensizliği olmasında rahatsızlık duymayanlar. Henüz kürtaj olmuş veya kendiliğinden düşük geçirmiş olanlar (ilk 7 gün içinde). Emzirmeyen kadınlar (doğumdan 3 veya 4 hafta sonra). Emziren kadınlar doğumdan 6 ay sonra kullanmaya başlayabilirler. Emziren kadınlar kullandığında süt kalitesi bozulur ve bebeğe kadınlık hormonlarının geçmesine neden olur.

Aylık iğneler kimlere uygun değildir?

Meme kanseri veya şüphesi olanlar. Nedeni bilinmeyen vajinal kanaması olanlar. 35 veya daha yukarı yaşta olup günde 15 ten fazla sigara içenler. Damar sertliği, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon ve felç öyküsü olanlar. Karaciğer hastalığı olanlar. Şeker hastaları, safra kesesi hastalığı olanlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu