Saç Bakımı

Ayı Yağının Saça Faydaları

Eski zamanlarda, harici olarak kullanıldığı bilinen ayı yağı, günümüzde de farlı alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle ayı yağının saça faydaları popüler olarak bilinmektedir.

Ayı yağı, Osmanlı zamanında yaralara sürülerek, ilaç olarak kullanılıyordu. Yumuşatıcı ve gevşetici etkisi sebebiyle, ağrı olan bölgelere de uygulanabilir.

Asıl konumuz olan ayı yağının saça faydaları nelerdir? Şimdi bunu inceleyelim.

Ayı yağı saç dökülmesine karşı güçlü bir silahtır. Saç dökülmesini büyük ölçüde önler. Aynı zamanda dökülenlerin yerine yenisinin çıkmasını sağlama özelliğiyle de bilinir.

Saçkıran tedavisinde kullanılır. Pek çok kişinin denediği bir uygulamadır. Saçların açıldığı bölgelere düzenli olarak uygulandığında, bir süre sonra yeni saçların çıktığını görebilirsiniz.

Ayı yağı, zayıflamış saç köklerini besler. Saçların daha güçlü ve kalın telli uzamasını sağlar. Bu sebeple ince telli saçlar için de önemli bir ilaç niteliğindedir.

Ayı yağı cildi yumuşatıp nem kazandırır. Saç derisinde de bu etkiyi görebilirsiniz. Fakat saç derinizde yağlanmaya sebep olacağını da göz önünde bulundurmanız önerilir. 

Tüm bunların yanında ayı yağı, romatoid artrit hastalığı sonucu vücutta oluşan şişlikleri indirir. Düzenli olarak gece yatmadan önce sürün ve ellerinize yün eldiven takın. Bir süre sonra şişliklerin kalıcı olarak indiğini görebilirsiniz. Bu uygulama denenmiş ve doğruluğu kanıtlanmıştır.

Fakat unutmayın ki ayı yağı gibi hayvansal yağları veya bitkisel yağları kullanırken alerjik durum çok önemlidir. Önce kolunuzda küçük bir alerji testi yapmalısınız. Alerjik bir sorun yaşamıyorsanız rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer herhangi bir sorun yaşarsanız bir dermatoloji uzmanına başvurmanız tavsiye edilir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu