Hayvan Bakımı

Avrupa Hamsterı

Cricetus cinsinden olan Avrupa hamsterı, diğer adlarıyla siyah göbekli hamster, Avrasya hamsterı ve sıradan hamster olarak bilinir.

Belçika’dan Altay dağlarına, Rusya’da Yenisey Nehri’ne kadar uzanan geniş bir bölgede bulunurlar. Doğal yaşamlarında çok sayıda bulunan Avrasya hamsterları, tarım arazileri için zararlı bir haşere olarak görülürler.

Alt türü olmayan, sadece bir çeşidi bulunan bir hamster türüdür.

Nesil tükenmesi bakımından herhangi bir tehlikesi yoktur. Fakat bazı Batı Avrupa ülkelerinde varlığı kritik düzeydedir. Nesli korumak adına bazı ülkelerde çeşitli politikalar oluşturulmuştur.

Göğüs ve göbek bölgesi siyahtır. Sırt kürkü kahverengidir ve üzerinde beyaz yamalar vardır. Kuyruğu ise kısadır. Suriye hamsterlarından ve cüce hamsterlardan daha büyük boyutludur.

Yanaklarındaki keseler oldukça büyük ve elastiktir. Yanak keselerinde 65 kilo yiyecek tutabilirler.

Ekim ve Mart ayları arasında kış uykusuna yatarlar. Bu süre içinde haftada bir kez uyanıp yanak keselerinde depoladıkları yiyecekleri yerler.

Yetişkinler, yaklaşık kırk üç günlük olduklarında üreyebilirler. Nisan ayı ile ağustos ayı arası, Avrupa hamsterı için üreme mevsimidir. Gebelikleri ise on sekiz gün ile yirmi gün arası sürer. Yavru sayısı beş ile on arasında değişiklik gösterebilir.

Diğer hamster türlerine göre, sıra dışı sayılabilen uzun bir ömre sahiptir. İyi bakıldığında sekiz yıla kadar yaşayabilir. Fakat genel olarak ömrü, diğer hamster türleri gibi iki ile iki buçuk yıl arasında değişir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu