Sağlık

Astım Nedir? Astım Atağı Nasıl Gelişir?

Astım solunum organımız olan akciğerlerde meydana gelen kronik bir hastalıktır. İki farklı boyutta astımı inceleyebiliriz. Bunlar daralma ve iltihaplanmadır.

Eğer nefes almanız zorlaşıyorsa daralma boyutunda, akciğerinizde bir şişme ve rahatsızlanma hissediyorsanız da iltihap boyutundadır. Hırıltılı solunum,  nefes verirken ıslık tarzında ses, göğüs darlığı, nefes darlığı, bir türlü kesilmeyen ve giderek şiddetlenen kuru veya balgamlı öksürük, göğüs kafesinizde oldukça fazla bir baskı semptomlar arasındadır.

Astım atağı nasıl gelişir?

Astım atağı geçirdiğinizde hava akımı kısıtlanır. Bronşlarınızı saran kaslar iyice kasılır, iltihap varsa nefes alma yollarını tıkar ödem oluşturarak. Bu gibi durumlar bronkospazm olarak adlandırılır. Astım ataklarına sebep olabilecek birtakım tetikleyiciler vardır. Bunlar alerji, yoğun buhar, parfümler, polen, toz ve kirli rüzgar olabilir.  Bu tetikleyicilerden herhangi birine tepki verdiğinizde diğer hava yolları ve bölümlerde hassaslaşır. Bundan dolayı astımınızı sürekli kontrol altında tutmalısınız.

Astım atağını tetikleyen nedenler?

Sigara (özellikle yanınızda içilmesine izin vermeyin), toz böcekleri, halılarda ve kumaşlarda (yastıklarınızı kumaşlarınızı sürekli havalandırın ve mümkün olduğunca 2 yılda bir değiştirin)  ev hayvanları (özellikle alerjik astımlı hastalarda hayvan beslememeleri konusunda uyarılmalı) klima ve havalandırmadaki toz ve kirler (filtre uygulaması yapın) ev küfü,  parfümler ve deodorantlar (sprey tarzında olanları seçmeyin)  talk pudrası, saç spreyi, çiçeklenme ve polenlerin dağıldığı bahar dönemleri, hava kirliliği, aşırı miktarda spor, enfeksiyonlu hastalık geçirme (soğuk algınlığı gibi).

Astımın pek çok çeşidi vardır: alerjik, alerjik olmayan, mevsimsel, spor kökenli,  gece astımı gibi. Tedavi olarak genelde iltihaplanmayı önlemek solunum yolu kaslarının kasılıp aşırı daralmasını önlemek amaçlı semptomatik tedaviler uygulanır. Hastalara çoğunlukla astım atağınız önleyecek yeni krizleri bastırıp akciğer duvarlarındaki iltihabı tedavi amaçlı ilaçlar önerilir.  Bu ilaçlar da genellikle anti inflamatuvar ve bronkodilatör etkilidir. Size uygun tedavi ve teşhis yöntemi için doktorunuza başvurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu