Sağlık

Astigmat Nedir, Tanı ve Tedavisi

Astigmatizmi ya da astigmatı anlatmadan önce bu kavramları daha iyi anlayabilmemiz için bazı terimleri bilmekte fayda var.

Işık :  Işık doğrusal dalgalar halinde yayılan elektromanyatik dalgalara verilen addır. İnsan gözü 380-750 nm.  arasındaki ışınları görür.

Frekans :  Işığın renk olarak algıladığımız kısmıdır.1snde geçen dalga sayısıdır.

Genlik :  Işığın şiddetidir. Parlaklık olarak algılanır.

Işığın Kırılması : Işığın bir ortamdan başka bir ortama geçerken bükülmesi yada belli bir açıyla manevra yapmasıdır. Örneğin suya baktığımızda balıkları yakındaymış gibi görmek, çay dolu bardak içindeki çay kaşığının dışarıdaki kısmından ayrı yerde duruyormuş gibi görülmesi ışığın kırılmasına yani refraksiyona örnektir.

Şimdi birazda gözün yapısını inceleyelim.

Göz küremsi içi sıvı dolu görme organıdır ve dıştan içe doğru üç tabakadan oluşur. Bunlar sklera, damar tabaka ve ağ tabakadır(retina). Bu üç tabaka sırasıyla gözün ön kısmında bulunan kornea ve irisi; gözün arka iç yüzünde bulunan makulayı (sarı benek ) oluşturur. Bunların dışında gözün ön kısmında irisin (gözbebeği) arkasında bulunan göz merceği (lens) yer alır. Şekildeki gibi göze paralel gelen ışınlar önce korneadan sonra iris ve lensten geçerek makula üzerine düşer ve makuladan şekillenen cisim optik sinirlerle (optic nerve)beyine giderek görme olayı gerçekleşir ve tamamlanır.

Burada kornea ve lens ışığı kırmakla yani refraksiyonda  görevlidir bu yapılarda gerçekleşen bozukluklar sonucu ışık bir odağa değil farklı farklı yerlere düşer ve astigmatizm gerçekleşir.

Astigmatizma ikiye ayrılır :

1- Regüler ( düzenli) astigmatizma

Bu tür astigmat gözlük camları ile düzeltilebilir.kendi içinde 3’ e ayrılır:

 • Basit astigmatizmde göze gelen ışınlardan biri retinaya birisi ise retinanın arka yada ön tarafında bir yere düşer.
 • Birleşik (kompoze ) astigmatizmde her iki odak çizgisi retinanın önüne ya da arkasına düşer.
 • Karışık (miks) astigmatizmde ışığın odak çizgisinden biri retinanın arkasına diğeri ise önüne düşer.

2- İrregüler ( düzensiz) astigmatizma

Gözlük camlarından fayda görülmez ve  bütün eksenlerde farklı kırılma gözlenir. Sebep daha çok keratokonüs(korneanın ilerleyici bir biçimde incelerek öne doğru uzaması) yada korneanın delinmesidir.

Astigmat belirti bulguları nelerdir ?

 • Bulanık görme, çift görme
 • Şaşılık
 • Göz yorgunluğu
 • Çabuk yorulma
 • Başağrısı

Astigmatta tanı nasıl konulur ?

 • Tıbbi öykü (göz hastalıkları vs.)
 • Snellen kartı
 • Korneal topografi
 • Retinoskopi

Astigmat tedavisi nasıl yapılır ?

Tedavi astigmatizmin türüne göre belirlenir ve tedavide gözlük kontakt lensler ve cerrahi yöntem kullanılır. Gözlükte kullanılan silindirik camlar tek düzlemde kırıcılık sağlanır. Eğer keratokonuse bağlı gelişmişse sert kontakt lensler kullanılabilir. Cerrahi yöntem olarak lazerle yapılan LASIK VE LASEK( Bu yöntemler korneanın düzeltilmesi için uygulanan yöntemlerdir) yöntemleri tercih edilir.

Astigmata hangi bülüm/uzman bakar ?

Astigmat tedavisi göz hastalıkları uzmanı tarafından ikinci yada üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında yapılır.

Emre Yıldız

Merhabalar ben Emre. Hemşireyim. Anadolu öğretmen lisesinden mezun olduktan sonra. Marmara üniversitesinde hemşirelik bölümünü bitirdim. Şuan işyeri hemşireliği yapıyorum. Mesleğimle mutluyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu