Cilt Bakımı

Argan Yağı Neye iyi Gelir? Cilde Etkisi Nedir?

Son zamanlarda argan yağı, saç bakımı ile ilgili bütün maske ve kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Elde edilme aşaması çok zor olduğu için oldukça pahalı bir üründür. Peki, argan yağı neye iyi gelir?

Argan yağı düzenli olarak saça kullanıldığında koparak dökülmeler ortadan kalkar. Saç parlaklık ve nem kazanır. Duştan sonra saçlarınızın ıslaklığını havlu ile aldıktan sonra saç derisine ve saç uçlarına sürdüğünüz argan yağı saçlarınızı besleyecektir. Çok az miktarda saçınızı yağ ile nemlendirdikten sonra saçınızı yıkamanıza gerek yoktur. Bu yöntem çok fazla saç şekillendirici kullananlar için önerilir.

Argan yağının nemlendirme özelliği olduğundan cilt bakımı yaparken de kullanabilirsiniz. Yüzünüzü temizledikten sonra bir iki damla argan yağını yüzünüze masaj yaparak sürebilirsiniz. Cildiniz argan yağını kolayca emeceğinden yüzünüz yağlı bir görüntüde olmayacaktır.

Argan yağı ile evde tonik de hazırlayabilirsiniz. Gül suyuna ekleyeceğiniz 5 damla argan yağı ile doğal bir tonik elde etmiş olursunuz. Yüzünüzün yenilenmesini ve nemlenmesini istiyorsanız 1 yemek kaşığı limon suyu, 3 çay kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı bal, 3 damla argan yağını karıştırıp yüzünüze masaj yaparak sürün ve 10 dakika bekleyin. 10 dakika sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Argan yağının çatlak giderici ve önleyici özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle çoğu bayan hamilelik döneminde argan yağı kullanarak çatlak oluşumunu önlemektedir. Ancak ne olursa olsun doktorunuza danışmadan argan yağı veya başka bir yağı kullanmamakta fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu