Kadın Sağlığı

Ara Kanama Neden Olur?

Ara kanama olağan adet tarihinden önce görülen kanamalardır. Eğer adet bitiminden sonra 21 gün geçmeden kanamanız oluyorsa bu durum adet ara kanaması yaşadığınızı ifade eder. Ara kanamaya neden olan birçok etken vardır. Ara kanama farklı hastalıkların ya da sorunların belirtisi olabilir.

Ara kanama nedenleri

  • Gebelik (Bebeğin rahme yerleşmesi aşamasında çoğu kadında görülebilir.)
  • Rahim iç katmanında oluşan enfeksiyonlar
  • Rahim içi ve rahim ağzı polipler, miyomlar
  • Rahim ağzı enfeksiyonları
  • Spiral kullanımının rahim iç katmanında tahriş oluşturması ara kanamaya neden olabilir.
  • Düşük doz doğum kontrol haplarının rahim iç katmanında oluşturduğu değişiklikler ara kanamalara neden olabilir.
  • Kola uygulanan korunma çubukları, aylık ve üç aylık iğnelerin oluşturdukları hormonal dengesizlikler lekelenme şeklinde ara kanamaya sebep olabilir.

Ara kanamaların görülmesi önemsenmesi gereken bir durumdur. Çünkü kanser öncüsü olan rahim ağzındaki lezyonlar, rahim ağzı kanseri ve başka genital kanserler ara kanama şeklinde belirti gösterebilir.

Eğer ara kanama birkaç kez yaşandıysa doktora mutlaka başvurulmalıdır. Kanamanın süresi, şekli, ağrı oluşturup oluşturmadığı, daha önce benzeri bir sorun yaşanıp yaşanmadığı gibi noktalar sorgulanıp sonrasında vajinal ultrason ve jinekolojik muayene yapılacaktır.

Ara kanama tedavisi, ara kanamanın nedenine yönelik uygulanır.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu