Beslenme Diyet

Antioksidan Bakımından Zengin Besinler Nelerdir

Serbest radikal adı verilen sağlığa zararlı, düşman olarak bilinen oksijenden oluşan atomların nedenleri arasında yanlış beslenme,  gün boyu hareketsiz kalma, zamanı geçen besinlerin tüketilmesi, kirli hava besinlerde bulunan katkı maddeleridir. Antioksidan Bakımından Zengin Besinler ;

Serbest radikallerin etkisini kaybetmesi enzimlerin artış göstermesine, vücudun savunmasını arttırmasına etkisi olan ve bunların kullanılmasını önlemeye yardımcı maddelere antioksidan maddesi denilmektedir. Vücut drencimizi arttıran, vücutta toksinlerin oluşmasını engelleyen, yaşlanmayı geciktiren antioksidan içerikli besinler yeşil ve kırmızı yapraklı besinlerde bolca bulunmaktadır. Bunların yanında A, C, E vitaminlerinde doğal olarak bulunan antioksidanlar enzimler gibi çalışmakta hücre zarındaki parçalanmayı engellemektedir.

Antioksidan bakımından zengin olan brokoli, domates, sarımsak, soğan, kuru erik, kara üzüm, kivi, kaysı, lahana, Brüksel lahanası, havuç, ceviz, fındık, yulaf, balık, şarap, süt ürünleri, üzüm çay gibi besinlerdir. Günlük alınması gereken antioksidanlar besinlerden alınmalı ve daha fazlası için bir doktora başvurulmalıdır.  Ancak unutulmamalıdır ki gerektiği kadarı yararlı olan antioksidanların gereğinden fazla alınması da zararlıdır.

Unutulmaması gereken başka bir şey ise antioksidanların rahatsızlıkların tedavisi için kullanılmadığıdır. Bazı rahatsızlıkların önüne geçilmesi için alınan antioksidanlar alınmalıdır. Günlük alınması gereken antioksidan miktarının tamamını sebze ve besinler karşılayamamaktadır.  Bu yüzden alınabilecek miktarın sebze ve meyvelerden alınmasından sonra kalanı gelişigüzel değil tahlillerle belirlenerek kan bulguları doktor tarafından incelenir ve doktorun belirlediği şekilde antioksidan takviyesi alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu