Bebek Bakımı

Anne sütünü artıran yiyecek ve içecekler nelerdir ?

Doğum sonrası annelerin en büyük endişesi sütlerinin yeterli olmadığıdır. Bu amaçla anneler süt miktarını artırıcı bazı besinlere ihtiyaç duyarlar. Aşağıda anne sütünü artıran yiyecek ve içeceklerden bahsedilmektedir. Anne sütünü artıran yiyecek ve içecekler nelerdir ;

Sıvı tüketimi

Sıvı tüketimi özellikle su tüketimi süt oluşumunu artırmak için önemlidir. Günde 3 litre kadar sıvı alımı olması gerekir. Su miktarın minimum 8-10 bardak kadarı su olmalıdır. Geri kalan kısımda da sıvı olarak ayran, süt, taze sıkılmış meyve suları, sebze suları, hoşaf, çok açık çay, papatya ve rezene gibi bitki çayları tüketilebilir.

Rezene çayı

Rezene çayı anne sütü oluşumda önemli etkilidir.  Anne sütünü artırmak için içilmesi önerilir. Ancak bu çay gebelikte düşük tehdidi yarattığı için bu dönemde tüketilmemelidir. Rezene annelerde uykuya eğilimi de artırır. Bu nedenle dikkatli tüketilmelidir.

Dereotu

Dereotu rezene ailesinden olup anne sütünü artırıcı özelliktedir. Anne sütünü artırmaya destek olarak kullanılabilir.

Şekersiz malt içecekler

Alkolsüz ve şekersiz olan malt içecekler, anane sütünü artırmada etkin olduklarından tüketilmesi önerilir. Bu içecekler bol B vitamini içeriği ve mayalı yapılarıyla bu etkiyi sağlarlar.

Arpa

Arpa malt içeceklerin etken maddesini oluşturur. Günlük hayatımızda çorba, pilav ve salata gibi birçok tüketim şekli bulunur. Arpa, anne sütü oluşumunu artırmak için yıllardır tüketilen bir besindir.

Sebze-meyve

Mevsimsel sebze ve meyvelerin günde 5-7 porsiyon mutlaka tüketilmesi gerekir. Sebze ve meyve sağlıklı beslenme açısından ve süt oluşumuna destek vermesi açısından tüketimi önemli olan besin grubundandır.

Süt-yoğurt

Süt ve yoğurt tüketimi annenin kalsiyum yönünden kayba uğramaması ve sıvı alımını desteklemesi için önemlidir. Süt oluşumunu artırmakta etkilidir.

Yumurta

Yumurta anne sütünden sonra en kaliteli protein içeriğine sahip besindir. Anne sağlığının korunması ve süt kalitesine sağladığı katkıdan dolayı gereklidir. Anne beslenmesine ek olarak günde 1 adet yumurta tüketmelidir.

Kimyon

Kimyon gaz giderici özelliğe sahiptir. Bu açıdan annenin rahatlamasına yardımcı olur ve anne sütünün artmasına destek sağlar.

Anne emzirme döneminde neleri tüketmemelidir?

Alkol ve sigara

Anne sütü miktarı üzerinde olumsuz etkisi vardır. Bunun yanında sütle birlikte bebeğe zararlı maddelerin geçişi olur.

Kafein içeriği yüksek olan gıdalar

Bunlar çikolata, kahve, kolalı ve gazlı içecekler, çok koyu çaylar, çikolatalı yiyecekler gibi gıdalardır. Bu gıdaların içeriğindeki kafein anne sütüyle bebeğe geçeceğinden bebekte uykusuzluk, huzursuzluk gibi durumlara sebep olur.

Lale

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu