Doğum Sonu Dönem

Anne Sütü ve Faydaları Nelerdir? Bebeğe Etkisi?

Bebeklik döneminde anne sütü, bebeğin/çocuğun büyüme-gelişmesi için gereken tüm enerji ve besin öğelerinin yeterli ve dengeli biçimde karşılar. Çocukların büyüme hızlarına bağlı olarak gereksinim duydukları enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyaçları da değişmektedir. Dünya Sağlık Örgütüne göre ilk 6 ay sadece anne sütü verildiğinde bebeğin büyüme ve gelişmesi için gerekli tüm besin ögelerini bebeğe sağlanır.

Zamanında doğan bebekler, doğdukları an itibariyle anne sütünü emebilir ve sindirebilir. Bebeklere İlk 6 ay için sadece anne sütü önerilir. Ek besinlere geçildikten sonra da anne sütüne devam edilmelidir.

Yaşadığımız toplumda anne sütü ile besleme yaygın bir davranıştır. Anne sütü bebeğin sağlığını geliştirilmesinde, hastalıklara karşı korumada, sağlıklı büyüme gelişmesinin sağlanmasında, vücut için gerekli tüm besin ögelerinin alınmasında yararlı bir kaynaktır. Bebeğin emmede ve sindirimde kolaylık yaşaması anne sütünün değerini artıran diğer bir unsurdur.

Her annenin sütü bebeğine özeldir. Gebelik boyunca annenin hormonları anneyi doğum sonu süt salınımına hazırlar. Süt salınımından birinci derecede sorumlu hormon prolaktin’dir. Doğumda bebeğin doğumundan sonra eşin (plasenta) doğmasıyla birlikte diğer kadınlık hormonları östrojen ve progesteron hormonlarının kandaki seviyeleri hızla düşerken prolaktin hormonun seviyesi hızla artar. Artan bu hormon sayesinde annenin meme dokusu uyarılır ve süt salınımı başlar. Salgılanan süt miktarı emzirme sıklığı ve tam bir emzirmeyle doğrudan ilişkilidir. Yani anne bebeğinin ne kadar sık ve tam emzirirse süt salınımının devamlılığı sağlanır.

anne sütü faydaları

Doğumdan sonra ilk hafta salgılanan ağız sütü (kolostrum)’dür. Gebelik süresince yapılmaya başlanır ve doğum sonu ilk hafta bebeğin tüm gereksinimlerini karşılayan özel bir besindir. Koyu sarı görünümlü olan ağız sütü kaliteli protein, yağ, şeker, mineral ve vitaminlerle bebeği koruyacak annenin antikorlarını içerir. Bebek tarafından kolay sindirilen ağız sütü aynı zamanda bebeğin bağırsak iç yapısının (florasının) oluşmasını da destekler. Böylece bebek daha rahat kakasını yapar.

Ağız sütünden sonra annede doğumun 2. Haftasına kadar “geçiş sütü” salgılanır. Annenin korucu faktörleri ağız sütünden daha azdır. Ancak yağ ve şeker oranı daha yüksektir.

Doğumdan 2. haftadan sonra annede olgunlaşmış anne sütü salgılanmaya başlar. Emzirme süresince bu sütün içeriği ve görünümü değişiktir. Emzirmenin ilk on dakikasında daha beyaz bir görünüme sahipken ilerleyen dakikalarda daha sarı bir renk alır.

Bebeğin bağırsak sindirimini geliştiren, beyin ve sinir gelişimini destekleyen, bebeği hastalıklardan koruyan, bağışıklık sisteminin gelişimine yardımcı olan, büyüme ve gelişmesi için gerekli mineral ve vitaminleri sağlayan, anemi gelişimini engelleyen, biyoyararlanımı yüksek olan anne sütü bebek için ilk altı ay tek başına yeterlidir. İki yaşına kadar ek besinlerle devam edilmesi önerilir. Bu nedenlerden dolayı anne sütü vazgeçilemez, doğal ve bebek için en uygun besindir.

Sonuç olarak anne sütü ücretsiz, hemen kullanıma hazır, yan etkisi olmayan ve bebek tarafında kolayca sindirilebilen mucizevi bir besindir.

Anne Sütü nün Bebeğe Faydaları

 • Anne sütü bebek için en sağlıklı beslenme şeklidir.
 • Anne sütü bebeğin ilk aşısıdır. Bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur.
 • Bebeği üst solunum yolu, bağırsak, idrar yolu, alerjik hastalıklardan korur.
 • Bebek için anne sütü sindirimi en kolay besin ögesidir.
 • Anne sütünde hiçbir mikroorganizma yoktur, sterildir. Bu nedenle enfeksiyonlara neden olmaz ve bebek hastalanma ve ölüm oranlarını azaltır.
 • Özellikle kızamık gibi bulaşıcı hastalıklara bebeğin yakalanmasını engeller.
 • Anne sütünün içeriğinde A vitamini doğal olarak bulunmaktadır. Bu vitamin sayesinde bebekte göz hastalıklarının oluşumu engellenir.
 • Anne sütü alan bebeklerin obesite olma oranları azalttığı için bebeğe yararlıdır.
 • Bebeğin büyüme ve gelişmesi için gerekli tüm besin öğelerini içerir. Bu nedenle büyüme gelişmesini hızlandırır.
 • Her annenin sütü bebeğine özgüdür. Bebeğin ayına göre anne sütünün içeriği zamanla değişir.
 • Özellikle anne sütünde kolay sindirilebilen şeker bulunması bebeğin beyin gelişimi için yararlıdır.
 • Anne sütü bebeğin zekâ gelişimini destekleyerek bebeğe yarar sağlar.
 • Yine anne sütünde kolay sindirilebilen proteinler bulunur. Bu sayede bebeğin proteinleri rahat kullanarak büyüme gelişmesini sağlayan hücre büyümesi sağlanır.
 • Hazır mamalara oranla bebeğin mineral ve vitaminleri dengeli alması sağlanır.
 • Bebeklerde ve çocuklarda anemi sıklıkla görülür. Fakat anne sütü alan bebek ve çocuklarda anemi görülmez.
 • Anne sütü prebiyotik ve probiyotikleri içerir. Bundan dolayı bebeklerde ölüm nedeni olan ishal ve kabızlık görülmez. Bebekler daha rahat kakalarını yaparlar.
 • Emzirme sırasında anne bebeğine dokunur, sarılır, kucaklar. Bebeğe dokunuşları sırasında anne ve bebek birbirlerinin kalp atışlarını, vücut ısılarını hissederler. Bu sayede anne ile bebek arasında oluşması önemsenen “anne-bebek bağı” gelişir, kuvvetlenir.
 • Emme ile bebeğin zekâ gelişimi desteklendiği gibi aynı zamanda bedensel ve ruhsal gelişimi de desteklenmiş olur.
 • Emme ile bebeğin çene ve damak gelişimi desteklendiğinden bebeğe yarar sağlamış olur.
 • Anne sütü alan bebeklerin daha rahat uyudukları, huzurlu oldukları gözlenmektedir.
 • Anne sütü bebek için en doğal beslenme yöntemidir.

Tüm bu özellikleri ile anne sütünün bebeğe yararlarından söz edilirken bebeğin erken doğmuş olması, düşük doğum ağırlığıyla doğması veya önemli bir doğumsal hastalığının olması anne sütünden yararlanmaları etkileyecektir.

Yrd.Doç.Dr.Gülay MANAV
Üsküdar Üniversitesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği AD.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu