Doğum

Anne sütü nasıl saklanır?

Emzirme döneminde, bazı durumlarda anne sütünün sağılması ve saklanması gerekebilir. Anne çalışmaya başlayacaksa, bebek yoğun bakımda ve ememiyorsa anne sütünün sağılarak saklanması gerekir. Çalışan anneler çalışmaya başlamadan en az 4 ay önce memelerindeki fazla sütü sağarak biriktirmeye başlayabilirler. Anne sütü nasıl saklanır ;

Anne, elle, pompa ya da elektrikli pompa yardımı ile sağdığı sütünü, 100 ml’lik anne sütü saklamak için özel üretilmiş sert plastik şişelerde ya da 100 ml’lik temiz soda şişelerinde saklayabilir. Daha büyük şişeler kullanılmamalıdır çünkü ısıtılan anne sütü, tekrar dolaba konularak saklanılamaz ve atılmak zorundadır.

Anne sütü buzdolabında ne kadar süre saklanır?

Anne sütü, oda ısısında 4-6 saat kadar, buzdolabının kapağında 24 saat, normal buzlukta 3 ay, da derin dondurucunun buzluğunda 6 ay kadar saklanabilir.

Anne sütünü buzluğa saklamak için koymadan öce üzerine mutlaka bir etiket yapıştırarak, dolaba koyduğunuz tarihi ve saati kaydedin. Kullanırken de ilk önce eski tarihlileri kullanın.

Anne sütü nasıl ısıtılır?

Dondurucudan çıkarılan süt önce eritilir. Eritmek için en güvenli yöntem donmuş anne sütünün buzdolabının alt rafına konarak erimesinin beklenmesidir. Bebeğe vermeden önce sütü ılıtmak için yapılması gereken, süt kabının ılık su dolu bir kabın içine konarak ( ben-mari) yöntemiyle ısıtılmasıdır. Hava sıcaksa oda ısısında ılıklaşması beklenebilir.

Eritilen süt oda ısında 1 saat, buzdolabında en fazla 24 saat kadar dayanabilir. Eritildikten sonra anne sütü kesinlikle buzluğa geri konulmamalı kullanılmayan kısmı atılmalıdır.

Anne sütü bebeğe verilmeden önce ateş üzerinde ısıtılmaz. Isıtmak için kesinlikle mikrodalga fırın kullanılmaz. Ateşte ısıtmak ya da mikrodalga fırında ısıtmak anne sütündeki vitaminlerin, antikorların ve proteinin zarar görmesine neden olur.

Anne sütünün saklanma koşullarına dikkat edilmezse süt bozulabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu