Sağlık

Anemi (Kansızlık) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

Anemi çok çeşitli sebeplerle meydana gelen ve birçok rahatsızlığa neden olabilen ve halk dilinde kansızlık olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır. Anemilerde asıl neden böbrekler tarafından üretilen eritropoetin ( EPO) hormonu-kemik iliği-eritrosit(kırmızı kan hücreleri) arasındaki dengenin bozulmasıdır. Çünkü eritropoetin eritrositlerin çoğalmasını sağlar. Eritrositler çoğalmazsa oksijensizliğe bağlı olarak anemiler görülür. Genelde B12 vitamin eksikliği, demir eksikliği, folik asit eksikliği yada genetik bozukluklar bu dengeyi bozan faktörlerdendir.

Anemi (Kansızlık) Çeşitleri Nelerdir?

1.Aplastik anemi

Kemik iliğinin yeteri kadar yada hiç hücre üretememesi durumudur. Bu durumda eritrosit sayısı kanda azalır ve anemi görülür. Kesin tanı kemik iliği biyopsisiyle konur.

2.Demir eksikliği anemisi

Besin yoluyla demir minarelinin alınamaması durumunda ortaya çıkar. Demir eritrositlerde bulunan oksijen taşıyan hemoglobinin yapısına katılır, eksikliğinde ise hemoglobin üretimi durur ve dokulara yeterli oksijen taşınamaz. En sık görülen anemi çeşididir. Demir ihtiyacı erkekte 50 mg/kg; kadında ise 35mg/kg’dır. Bunu karşılamak için et, kuru baklagiller, yeşil sebzeler, pekmez, kuru yemiş vs. tüketiniz.

3.Pernisiyöz anemi

B12 vitamin eksikliğine bağlı anemidir. Ayrıca bu vitaminin emilimini sağlayan ve midede üretilen İntrensik Faktör eksikliğide bir sebeptir. B12 vitamini besinlerle birlikte yeterince alınmalıdır. Özellikle karaciğer, böbrek, yumurta, süt, balık, peynirde bol miktarda bulunur. Folik asit yönünden yetersiz beslenenlerde görülen anemidir. Ayrıca kronik alkolikler, antikonvulsif ilaç kullananlar(örneğin epilepsi hastaları) ve gebeler bu anemi yönünden risk altındadır.

4.Orak hücreli anemi

Eritrositlerin orak şeklinde üretilmesiyle oluşan genetik bir bozukluktur. Eritrositlerin ömrü kısalır. Eritrositler küçük damarlarda birikerek ağrı ve damar hasarlarına neden olabilir. Hemoglobin 7-10 g/dl’dir, sarılık ve kemiklerde genişleme görülür.

5.Talasemi yada Akdeniz anemisi

Hemoglobinin yapımında aksaklıklar olmasına neden olan genetik bir anemi çeşididir. Talasemi minör halsizlikle kendini gösterirken; talasami majör ağır seyreder ve ölüme bile sebep olabilir.

Herediter sferositoz

Genetik kökenli olan bir anemidir. Burada kandaki eritrositlerin (alyuvarlar) yapısında bozukluklar görülür ve eritrositler dalaktan geçerken kılcal damarlardan şekil alıp geçemez, bunun sonucunda dalak tarafından parçalanır. Çare dalağın cerrahi yolla çıkarılmasıdır.

Otoimmun hemolitik anemi

Hastanın kendi eritrositlerine karşı antikor oluşturmasıdır. Burada hastanın vücudu kendi eritrositlerine düşman olur ve onları öldürür.

Anemilerde belirti bulgular nelerdir?

Kansızlık belirtileri nedenleri aneminin çeşidine ve kişiden kişiye farklılık gösterir. En sık görülen belirtiler:

 • Halsizlik, yorgunluk, kırıklık
 • Deri, tırnak yatakları, mukoz membranlarda ve konjuktivada solukluk
 • İştahsızlık, kabızlık, mukozit ve glosit(dilde enflamasyon)
 • Aktiviteyle oluşan nefes darlığı, çarpıntı
 • Nörolojik bulgular(sinirlilik, uyku hali, baş ağrısı vs.)
 • Karaciğer-dalak büyümesi
 • Kan hücrelerinde ölme (hemoliz, trombozis ) vs.

Anemilerde tanı ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Tanı

Tanıda ilk olarak fizik muayene ( deri,tırnakların gözlemi) gerekir. Daha sonra laboratuar testleri yapılır bu testler kan hücresini mikroskopta gözlemleme yani periferik yayma yada direkt tam kan sayımı (hemoglobin,hematokrit sayısı vs.) teknikleri kullanılarak yapılır. Yine aplastik anemide kemik iliği biyopsisi yapılırken pernisiyöz anemide B12 vit. bakılır ve intrensek faktör yetersizliği için Schilling testi yapılır.

Tedavi

Kansızlık tedavisi, kansızlık tanısında olduğu gibi kansızlık çeşidine göre yapılır. Genel olarak tedavide:

 • Beslenmenin düzeltilmesi ( özellikle demir, folik asit ve B12 anemilerinde)
 • Demir, folik asit, B12 içeren ilaçlar
 • Kemik iliği nakli, ve uzun süre eritrosit transfüzyonu(nakli)
 • Kemoterapi
 • Bazı tiplerde kortikosteroid ilaç kullanımı
 • Dalağın cerrahi yolla çıkarılması vs. yöntemleri kullanılır.

Emre Yıldız

Merhabalar ben Emre. Hemşireyim. Anadolu öğretmen lisesinden mezun olduktan sonra. Marmara üniversitesinde hemşirelik bölümünü bitirdim. Şuan işyeri hemşireliği yapıyorum. Mesleğimle mutluyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu