Gebelik

Amniyotik Band Sendromu

Amniyotik band sendromu bebeğin bulunduğu içi amnion sıvısı dolu amnion zarının katlanması ile bu zarın bebeğin baş bölgesi ya da el,ayak parmaklarına dolanması, yapışması durumudur. Bu durum bebekte el, ayak kopmalarına ve daha da ilerlemesi ile bebeğin ölümüne yol açabilir.

Amniyotik zar sendromunu olması halinde bebekte en fazla eller (özellikle 2, 3, 4. parmaklar) etkilenir. Amniyotik band sendromu görülme sıklığı yaklaşık 1200 canlı doğumda 1 olduğu bildirilmiştir.

Amniyotik band sendromu neden olur?

Amniyotik bant oluşmasıyla ilgili öne sürülen görüşlerin büyük kısmı gebelik döneminde daha çok erken evrelerde herhangi bir nedenden dolayı amnion zarının yırtılması ile uzantılarının bebeğe dolanması ve sonrasında zarın kendini onarması şeklinde olur. Bebekte amniyotik band sendromundan etkilenen bölgelerde lastik takılmış gibi boğumlanmalar görülür. Bu konudaki inanış bu yönde olsa dahi  klinik çalışmalar devam etmektedir.

Amniyotik band sendromunun kesin sebebi bilinmese de zarlarda bant oluşması riskini artıran etkenler de mevcuttur. Bunlar;  

  • Bebeğe zarar veren ilaçlar içerisinden liserjik asit,misoprostol, methadone ile ilgili vakalar
  • Anne adayının yüksek ateşli hastalık geçirmesi
  • Bebeğin anne karnında ameliyat edilmesi

Amniyotik band sendromunun bebekte yol açtığı problemler

Amniyon zarında oluşan band, fetal bölge dokularını sımsıkı sararak kan ve ıksijen alışını engeller. Vücut uzuvlarına giden kan ve oksijen  akışının engellenmesiyle uzuvların hareketi de azalır. Sonuç olarak bu bölgelerde gelişim olumsuz etkilenir.

Amniyon band sendromu daha çok doğum sonrası yapılan ameliyatlarla düzelebilecek küçük anomalilerle (parmakların bitişik olması gibi) sonlanır. En kötü durumlardan biri olan bandın bebeğin boynuna dolanması halinde bebek hayatını kaybeder.

Amniyotik band sendromunun bebeğe zararları:

  • Bandın sıktığı bölgelerde işlev kaybetme
  • İlgili bölgelerde derin boğumlanmalar
  • Yapışık parmak gelişimi

Amniyotik band görülmesi kalıtsal mıdır?

Gebeliğin herhangi birinde amniyotik band sendromu görülmesi sonraki gebeliklerde de bu durumun oluşacağı anlamına gelmez. Bebeklerde birinde görülen amniyotik bant sendromu ile diğerleri hakkında yargıya varmak yanlış olur. Bu durumun mevcut olduğu gebeler sonraki gebeliklerinde düzenli olarak ultrasonografi taraması yaptırmalıdırlar. Amniyotik zar sendromunun kalıtsal olarak oluşumu mümkün olmadığı için sonraki bebeklerde oluşma durumu önceden belirlenemez.

Amniyotik band tedavisi mümkün mü?

Amniyotik band sendromu görülen bebeklerin çoğunluğu sorunsuz olarak dünyaya gelmektedir. Fakat bazı durumlarda doğum sonrası cerrahi işleme gerek duyulabilir. İleri derece vakalarda gebeliğin sonlandırılmasını kabul etmeyen annelerde rahimdeki bebeğe cerrahi girişim uygulanır. Sadece hafif ve küçük bandların mevcut olması halinde doğumun beklenmesinde sakınca yoktur.

Mercan Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu