Tel Toka

Aman Yaramazlıkla karıştırmayın! Gözardı etmeyin! (hiperaktivite)

Malum zamane çocukları, biz eskilerden oldukça farklılar. Daha hareketli, daha meraklı, daha girişken. Hep ağzımızda ‘büyümüşte küçülmüş’ lafı. Peki ya çocuklarımız daha hareketli daha meraklı daha girişken olduğu için onlara ‘yaramaz’ damgasını yapıştırmamız normal mi?

Ya çocuklarımız ‘yaramaz’ değil de hiperaktifse.

Uzmanlar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu görülme oranı %3-5 arasında değiştiğini söylüyor. Bu hastalığa; genetik etkenler, sosyalizasyon,olumsuz yaşam olaylarının fazla olması, travmatik olaylar, yetersiz doğum öncesi bakım ve düşük sosyoekonomik düzey gibi bir çok faktör sebep olabilmekte. Hatta ve hatta New York’ta Albert Einstein Tıp Koleji farelerle yaptığı bir çalışmada, iç kulak fonksiyon bozukluğunun hiperaktiviteye neden olduğunu gözlemlemiş ve eğer hiperaktivite varsa kulak muayenesini önermiş 🙂

Tabi ki her hareketli çocuğa hiperaktif demek yanlış. Çünkü dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi edilmesi gereken bir psikiyatrik hastalıktır.

Nedir bu dikkat etksikliği ve hiperaktivite bozukluğu?

Dikkat, dürtüsellik, konsantrasyon ve aşırı hareketlilik ile karakterize bir hastalıktır.

Çocuklarda genellikle 3 yaşında başlayan fakat daha çok okul döneminde farkedilen ve en sık tanılanan psikiyatrik hastalık olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu muhakkak tedavi edilmelidir.

Neden mi?

  • Hiperaktivite günlük yaşamsal aktivitelerini olumsuz etkileyebilir: Adı üzerinde aşırı hareketlilik. Ve bu öyle bir düzeye gelir ki çocuğunuz; yemek yemek, dinlemek, dinlenmek gibi eylemleri gerçekleştiremez hale gelir.
  • Dikkatsizlik, zeka geriliği gibi yorumlanabilir: Çocuğunuzdaki dikkat eksikliği, odaklanma sorunu bir süre sonra yaşamını olumsuz etkiler. Çünkü yapması gereken şeyleri yapmaz, okul yaşamında başarısız olur, dikkat etmeyip dinlemediği ve hatırlamadığı şeyler yüzünden hafıza problemi yaşıyormuş gibi algılanabilir.
  • Dürtüsellik arkadaş ilişkilerini olumsuz etkiler: Sırasını bekleyememe, isteklerini erteleyemem, aceleci davranma, sık sık söz kesme, sorulan sorunun bitmesini beklemeden cevaplama gibi davranışlar sonucu sosyal ilişkileri bozulur.
  • Zararlı madde kullanım riski artar: Doç.Dr Gülcan Güleç tedavi edilmeyen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılı hastaların, gelecek zamanda zararlı madde kullanımına yönelme risklerinin daha yüksek olduğunu ve bunun sebebinin rahatlama isteği olduğunu belirtmiş.

Eğer dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan bir çocuğunuz varsa ne yapmalısınız?

  • Onu eleştirel bir dille rencide etmeyin. ‘şımarık, yaramaz’ gibi sözlerle damgalamayın.
  • Durumunu kabul edin ve beklentilerinizi bu yönde belirleyin.
  • Zorlayıcı ve ısrarcı davranışlar göstermeyin.
  • Eğitim hayatı başlamışsa öğretmenlerini muhakkak bu konu hakkında bilgilendirin.
  • Uygun görülen tıbbi tedaviyi, psikoterapileri ertelemeden muhakkak uygulayın.

Aşkın Çevirgen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu