Sağlık

Alzheimer (bunama) Nedir, Nedeni ve Tedavisi?

Alzheimer,  en basit anlatımıyla bir bunama hastalığıdır. Bu hastalık kişinin kendini, nerede olduğunu, kimlerle olduğunu ve etrafındaki kişilerin neler olduğunu unutmasına neden olur. Kişinin kendinde bu durumu fark etmesi sonucunda psikolojik sorunlar Meydana gelir. Hastayı karamsarlığa sürükler. Alzheimer (bunama) hastalığı nedir? hakkında bilgi almak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Alzheimer kişinin hafızasının yıllar içinde zayıflamasıdır. Hafıza bozukluğu ve unutkanlık giderek daha da artar. Zamanla kitap okumada, yazı yazmada zorluklar meydana getirir. Hastalık belirtileri başladığında bunama denerek çokta önemsenmez. Yaşlılıkta normal görülebilir. Fakat zamanla belirtiler ilerler, unutkanlık artar, hasta kendini anlatamaz. Yakın geçmişte meydana gelen olayları hatırlayamaz. Hafıza kayıpları ve tahammülsüzlük meydana gelir. Hastalığın ilerleyen günlerinde hasta nerede olduğunu, kimlerle olduğunu bilemez. Zaman kavramı, mekân kavramı yok olur. En yakınlarını bile tanımamaya başlarlar. Size boş gözlerle anlamsız bakmaya başlarlar. Zamanla konuşmasında da bozukluklar oluşur, etrafındakileri dinlemez hale gelir. Fazla yemek yeme isteği duyarlar. Bu hastaları yalnız bırakmamak, tek başına dışarı çıkmalarına izin vermemek gerekir.

Genellikle yaşlılıkta meydana gelen bir rahatsızlık olarak bilinse de 60 yaşından önce de bu hastalığa rastlanmaktadır. Yaşlılıkta oluşan Alzheimer hastalığı çok yavaş ilerler fakat yaşlılık öncesi görülen hastalık çok daha hızlı ilerlemektedir.

Alzheimer Hastalığının Nedeni Nedir?

Hastalığın ortaya çıkış nedeni ile ilgili birçok araştırmalar yapılmıştır. Bir ailede birden fazla kişide Alzheimer hastalığının teşhisi koyulması bu hastalığın oluşma nedeninin genetik olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Baş bölgesine alınan darbeler nedeniyle beynin bir nedenle ağır tramvaya uğraması, kişinin yaşadığı ağır psikolojik travmalar (sevilen bir yakının ölümü, boşanma, iflas vb.) sonrasında da hastalık meydana gelebilmektedir.

Alzheimer Hastalığının Tedavisi nedir?

Alzheimer hastalığının günümüzde tedavisi mümkün değildir. Fakat bu hastalığa yakalanmadan önce yapmamız gereken bazı şeyler olabilir. Mesela hafızamızı güçlü tutmak için düzenli kitap okumalıyız. Bulmaca, satranç, su doku gibi hafızayı zinde tutan oyunlar oynamalıyız. Müzik dinlemek ve düzenli spor yapmak ruhumuzu dinlendirir. Uyku saatlerimize çok dikkat edelim ve günlük uyumamız gereken saatleri atlamayalım. Çok yağlı ve şekerli yiyecekler ile sigara ve depresyon da bu hastalığı tetikleyen nedenlerdendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu