Gündem

Almanya’da Hemşire İthali

Almanya’nın sağlık bakanı Jens Spahn, ülkelerindeki en büyük sorunlardan biri olan hasta bakıcı ve hemşire eksiğinin çözülmesi için Meksika’yı ziyaret etti.

Almanya genelinde, hem özel hastaneler, hem de kamu hastanelerinde yaklaşık seksen bin kadar sağlık personeli açığı var. Bakan Jens Spahn, sosyal medyadaki paylaşımında seyahat hakkında konuştu. Meksika seyahatinin, Meksika’lı hemşirelerin, Almanya’ya gelme sürecini hızlandırmak için olduğunu söyledi.

Euronews haberine göre sağlık bakanının, Meksika’da geçirdiği zaman boyunca, sağlık eğitimi veren on beş kurumla görüştüğü, aynı zamanda Almanya’nın sağlık sistemine adaptasyon sağlama amacıyla, bu kişileri ülkesine davet ettiği söyleniyor.

Bakan Spahn, ülkelerinde artan nüfus sebebiyle, bakım evlerinde de ihtiyacın çokluğundan bahsetti. Meksikalı hemşirelerin Almanya’ya gitmesi ve işine başlaması için gerek olan tüm resmi prosedürlerin hızlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Yüz kişinin yapacağı bir işi yirmi altı kişinin yüklendiği Almanya’da, elli bin ile seksen bin arasında sağlık personeli açığı mevcut. Ocak ayında gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda sadece hasta bakıcı açığının bile otuz sekiz bin olduğu ortaya çıktı.

Almanya, sağlık sektöründe pek çok yabancı uyruklu çalışan bulunuyor. Hastalara kötü davranılması, düşük maaş ve çalışma saatleri sebebiyle Alman çalışanlar tercih edilmiyor. Berlin Hükumeti, 2023 yılına kadar %10 daha fazla işçi alımı yapma hedefiyle, Kosova ve Filipinler ile de görüşmelerde bulundu.

DT Haber

DT Haber | Hemşirelik ve sağlık ile ilgili haber, makale vb. içerik üreticisi. Paylaşmak istediğiniz bilgileri daginiktopuzcom@gmail.com adresine veya https://www.facebook.com/hemsirelerkulubu/ gönderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu