Makyaj

Allık Sürerken Yapılan Hatalar

Makyajın belki de en riskli aşaması allık sürme işlemidir. Yamuk sürülen ruj veya kalın çekilen kalem bile fazla göze batmazken, allığın hatalı uygulanması tüm makyajı kötü gösterebilir. Şimdi, allık sürerken yapılan hatalar neler, onları inceleyeceğiz.

Yapılması gereken ilk şey doğru allık seçimidir. Doğru allık seçimi için Allık Çeşitleri ve Uygulama Yöntemleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Doğru allık seçildikten sonra olabilecek en doğru uygulamayla kullanıldığında istenilen kusursuz görünüme kavuşmak mümkün.

Allık kullanırken yapılan en önemli üç yanlış vardır. Bunlar;

♦ Allığın yüzün yanlış yerine uygulanması,

♦ Cilt tipine uymayan allık kullanılması,

♦ Dağıtılmadan öylece bırakılmasıdır.

Yapılan bu ufak ama büyük sonuçlar doğuran hataları detaylarıyla inceleyelim.

Allığın, Yüzün Yanlış Yerine Uygulanması

Allık sürerken belki de en önemli şey uygulandığı yerdir. Çünkü olması gerekenden farklı bir yere uygulamak görüntünüzü tamamen değiştirebilir. Yanlış yere uygulama, allık sürerken yapılan hatalar arasında en başta gelir.

Elmacık kemiklerinin altına sürülürse istenenden daha yaşlı bir görünüm ortaya çıkar. Elmacık kemiklerinin fazla üstünde bir bölgeye uygulandığında ise porselen bebek gibi bir görünüm elde edilir.

Özellikle oval ve yuvarlak yüz tipine sahip olanlar allığı elmacık kemiklerinin hemen altına sürmelidir. Bu uygulama elmacık kemiklerini daha da belirginleştirecektir. Fakat yüzü köşeli olanlar allığı elmacık kemiklerinin üzerine sürmelidir. Bu en doğru uygulama şeklidir.

Cilt Tipine Uymayan Allık Kullanılması

Daha önce de söylediğimiz gibi allık kullananlar pek çok açıdan değerlendirmeli ve en doğru allığı seçmelidir. Yüz şekli ve ten rengi kadar önemli olan şeylerden biri de cilt tipidir.

Normal cilt tipine sahip olanlar en çok toz allık tercih etmelidir. Karma cilde sahip olanlar için de en doğru seçenek toz allıktır. Kuru ciltlere sahip olanlar toz allık tercih etmemelidir. Krem allık en doğru tercih olacaktır. Özellikle krem allık seçerken nemlendirici etkiye sahip olanlar tercih edilmelidir.

Yağlı cilde sahip olanlar için en doğru tercih ise jel allıklar olacaktır. Özellikle sıvı kıvamındaki allıkları seçmeleri gerekir.

NOT: Yazının başında da söylediğimizAllık Çeşitleri ve Uygulama Yöntemleri adlı yazımızda bu konu ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Allığın Dağıtılmadan Bırakılması

Nasıl ki fazla parfüm kullanan insanlar için ‘şişenin içine düşmüş’ gibi cümleler kuruluyorsa makyaj konusunda dikkatsiz kadınlar için de aynı şey geçerli. Özellikle de allığını fazla sürüp dağıtmayı ihmal edenler bu komik duruma düşebiliyor.

Allığı doğru uygulamak için tabi ki ilk yapılacak şey doğru fırça seçmektir. Allık fırçası, pudra fırçasına benzeyen bir araçtır. Fakat allık fırçası, pudra fırçasına göre daha düz kesimlidir.

Allığın fazlasından kaçınmak için, fırçaya aldıktan sonra silkelenmeli veya üfleyerek fazlası atılmalıdır. Allık, yüze en uygun yere uyguladıktan sonra temiz bir fırça ile dikkatlice dağıtılmalıdır. Fırça yerine temiz bir makyaj süngeri ile de dağıtılabilir.

NOT: Kullandığınız makyaj ürünlerine en uygun fırçayı seçmek için Makyaj Fırçası Çeşitleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Küçük bir öneri:

Allık doğru bir şekilde uygulandıktan sonra görünümü daha da doğallaştırmak oldukça kolay. Pudra fırçasına bir miktar pudra alınıp üfleyerek fazlasından kurtulun. Allığın üzerinde ve etrafında belli belirsiz gezdirin. Tabi makyajınızın diğer kısımlarını da bozmamaya özen gösterin.

Bu uygulama hem allığın fazla belirgin görünmesine engel olacaktır, hem de aradaki geçişi daha da yumuşatacaktır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu