Makyaj

Allık Rengi Nasıl Seçilir?

Makyaj konusunda belki de en çok kararsızlık yaşanılan an renk tercihi konusudur. Cilde ve makyaja canlılık katmasını istediğimiz makyaj ürünlerimizi seçiminde belki de yüzümüze uyum sağlamayan renkler kullanıyor olabiliriz. Bu yazıda allık rengi tercih ederken kararsızlığımızı azaltabilmek için göz rengimizden yola çıkabileceğimizden ve göz rengimize göre hangi allık rengi  tercih edebileceğimizden bahsedeceğiz.

Göz Rengime Göre Ne Renk Allık Kullanmalıyım ?

  • Mavi Renkli Gözler İçin: Allık seçiminde soğuk pembe ve şeftali tonları mavi göz rengiyle uyum yakalayabilir. Donuk renkler canlı göz rengini ortaya çıkarır ve gözlerin daha parlak görünmesini sağlayabilir. Mavi renkli gözlüler için allık seçiminde koyu renk tonları gözleri arka plana atacağından tercih edilmemelidir.
  • Yeşil Renkli Gözlüler İçin: Pembe tonlarında seçilecek allıklar gözleri belirginleştireceği ve daha çarpıcı göstereceği için tercih edilmelidir. Mavi renkli gözlülerde olduğu gibi yine koyu renkli allıklardan uzak durulmalıdır. Çünkü koyu mor gibi renk tonları gözlerdeki kusursuz yeşili arka plana atar ve görünmez hale getirir.
  • Kahverengi Renkli Gözlüler İçin: Kahverengi gözler içindeki o küçük yeşil benekleri ortaya çıkarabilmek için vişne çürüğü gibi donuk ama pembemsi ve canlı renk tonları tercih edilebilir. Nude veya kahverengi tonlarındaki allıklar tercih edilmemelidir. Çünkü bu soğuk tonlar hem göz rengindeki yeşil beneklerin ortaya çıkmasını engeller hem de donuk bir cilde neden olur.
  • Ela Renkli Gözlüler İçin: Cilt tonuna uygunluk da göz önünde bulundurularak leylak gibi açık mor ve pembe tonlarında allıklar tercih edilebilir. Bu renk tonları göz rengini ortaya çıkarırken turuncu tonları tercih edilmemelidir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu