Makyaj

Allık Çeşitleri ve Uygulama Yöntemleri

Allık herkes için vazgeçilmez değildir.  Bazı kadınlar için unutulan ve hiç kullanılmayan bir kozmetik ürünüdür. Fakat bazı kadınlar için allık sürmek bir sanattır. Sıkça kullandığımız allık çeşitleri olan bir kozmetik ürünüdür.

Çevrenizdeki insanların allığı nasıl sürdüğüne baktığınızda çoğunun başarısız olduğunu görebilirsiniz. Yanlış teknik ve uygulama ile istedikleri güzellik yerine komik bir görüntü ortaya çıkarırlar. Bu nedenle allık çeşitlerini tanımak ve nasıl uygulayacağını iyi bilmek oldukça önemlidir.

Ten Rengine Göre Allık Seçimi

Allık seçimi yapılırken yüz şeklinden ten rengine kadar her ayrıntıya dikkat edilmelidir.

Açık tenli ve sarışın olanlar daha çok şeftali tonlarını tercih etmelidir. Diğer renk tonları cildine uymayacağından kötü bir görünüme sebep olabilir.

Aynı şekilde buğday tenli ve kumral olanlar da kendi ciltlerine en uygun tonları tercih edilmelidir. Kumral ve buğday tenliler için en uygun renkler ise pembe tonlarıdır. Ancak bu tonlarla istenen görüntü elde edilebilir.

Esmerler kahve tonlarını tercih etmelidir. Yüz hatlarını belirginleştirmek için toprak tonları en doğru seçim olacaktır.

Yüz Tipine Göre Allık Seçimi

Uzun bir yüz tipine sahip olanlar, daha oval bir görüntü sağlamaya çalışmalıdır. Bunu yapmak çok da zor değil. Allık saç diplerine, çeneye ve elmacık kemiklerine uygulanıp iyice dağıtılmalıdır. Bunun yumuşak hareketlerle yapılmasına dikkat edilmelidir.

Bu işlem yapılırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de makyajın diğer kısımlarıdır. Uzun yüz yapısına sahip olanlar diğer ürünleri uygularken keskin bir makyaj yapmamaya özen göstermelidir.

İsteğe göre transparan pudra kullanarak görünüm biraz daha yumuşatılabilir.

Oval yüz yapısına sahip olanlar, kalem veya stick allık tercih etmelidir. Allık, elmacık kemiklerine ve çeneye çarpı işareti şeklinde sürülüp parmak yardımıyla dağıtılmalıdır.

Yuvarlak yüz yapısına sahip olanlar, yüzü daha ince göstermeye çalışmalıdır. Yüz hatlarının daha ince ve uzun görünmesi için allığın doğru uygulanması gerekir. Fırçayla C harfi şeklinde dağıtılarak saç diplerine doğru uzatılır. Oval yüz yapısına sahipler çeneye de bir miktar sürebilir.

Allık Çeşitleri ve Uygulamaları

Toz Allık

Pudra gibi hafif sıkılaştırılarak bir kutuya yerleştirilen ve fırça yardımıyla sürülen allık çeşididir. Toz allıklar uygulama açısından fazla pratik değildir. Fakat gün boyu kalıcılığını sürdüren bir üründür. Aynı zamanda cilde mat bir görünüm kazandırırlar.

Toz allık kullanırken fırçadaki fazlalıklar hafifçe vurarak veya üfleyerek atılmalıdır. Fırçada kalan kısım elmacık kemiklerinin üzerine gelecek şekilde uygulanmalıdır.

Eğer allığı sürerken gölge yapmak istiyorsanız tek ihtiyacınız olan şey sahip olduğunuz allığın bir ton koyusu. Koyu renk olan allık şakakların alt kısmına ince bir çizgi olacak şekilde sürülüp dağıtılırsa, istenen görünüm elde edilebilir.

Likit Allık

Likit allık fazla yaygın bir ürün değildir. Fakat kozmetik ürünleri satan büyük mağazalarda rahatlıkla bulunabilir. Allık çeşitleri içinde bebeksi bir pembelik verebilecek çeşit arıyorsanız o kesinlikle likit allıktır.

Likit allıklar tıpkı oje gibidir. Küçük bir şişe ve kapağındaki küçük fırçadan oluşur. Oje alır gibi fırçayla şişeden bir miktar allık alınır. Fazlası bırakıldıktan sonra çizgiler halinde yanaklara sürülür. Daha sonra pamuk veya yumuşak bir sünger yardımıyla dağıtılarak uygulanır.

Stik Allık

Uygulaması en kolay allık çeşididir. Herhangi bir araç kullanılmadan uygulanabilir. Fırça gerektirmeden cilde renk katar ve ekstra bir parlaklık getirir. Fakat aşırı bir görüntü ortaya çıkmaması için parmağın üzerine biraz sürerek uygulamak daha doğru olur. Elmacık kemiklerine ve burnun üzerine uygulanabilir.

Krem Allık

 Yapısı katı bir krem gibi olan allık çeşididir. Vücut ısısında yumuşar. Bu nedenle parmaklar yardımıyla kolaylıkla sürülebilir. Nemli ve hafif ıslak bir görünüme sahiptirler. Mat ola krem allıklar nadir olarak üretilmektedir.

Krem allıklar renk verme konusunda oldukça etkilidir. Bu nedenle iyi dağıtılmasına dikkat edilmelidir.

Genel olarak kapaklı küçük kutularla satılır. Fakat tüplerin içinde bulunan çeşitleri de vardır.

NOT: Krem allık çoğu zaman ruj olarak da kullanılabilir.

Fırınlanmış Allık

Kapaklı bir kutu içinde hafif kubbe şeklinde olan allık çeşididir. Hem ıslak hem de kuru kullanılabilir. Çok parlak bir etki bırakması için fırçaya önceden hafif su sıkılabilir. Transparan bir etki yaratması isteniyorsa kuru olarak sürülmelidir.

Kuruyken sert bir yapıya sahip olan fırınlanmış allıklar ıslandığında kremsi bir hal alır. Parlak ve aydınlık renkleri daha fazladır. Mat renklerini bulmak oldukça zordur.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu