Hayvan Bakımı

Akvaryum Malzemeleri Seçimi

Akvaryum seçimi önemli olduğu kadar akvaryum malzemeleri seçimi de çok önemlidir.

Evlerinizde veya iş yerlerinizde bir huzur ortamı sağlayan akvaryumlar, izledikçe  daha mutlu hissetmenizi sağlar. Çoğu kişi için ise bir hobidir.

Akvaryumunuzun yerinden içindeki malzemelere kadar, her şeyiyle doğru hazırlanması gerekir. Bulunduğu ortam için de, balıklarınızın sağlığı için de bu konuda özenli olunmalıdır.

Öyleyse akvaryum malzemeleri seçimi nasıl yapılır, akvaryum nerede durmalıdır, filtre nasıl seçilir ve akvaryumun boyutu ne olmalıdır gibi soruları birlikte yanıtlayalım.

Akvaryum Malzemeleri Seçimi

1- Balık Seçimi

Hobi olarak akvaryum alıp rengarenk balıklar beslemek istiyorsanız, uzun süren bir uğraşın içine gireceğinizi bilmeniz gerek.

İlk önce beslemek istediğiniz balık çeşidi veya çeşitlerine karar vermelisiniz.  Yaşam şekillerine göre akvaryumun genişliğini ve yüksekliğini belirleyebilmek, doğru aksesuar seçimi yapabilmek için balık seçimi oldukça önemlidir.

2- Akvaryumun Büyüklüğü

Zaman içinde balıklarınız çoğaldıkça daha büyüğünü isteyebilirsiniz. Bu sebeple hobinizin nereye gideceğini en başından düşünmeli ve ona göre bir akvaryum satın almalısınız.

Büyük akvaryum balıklarınız için daha doğru bir seçimdir. Çok sayıda balık alacaksanız, onların da rahatça çoğalıp mutlu yaşamaları için geniş bir alan hazırlamalısınız.

3- Cam Seçimi

Akvaryumunuzun içinde yaşayacak balıklara, aksesuarlara ve büyüklüğüne göre cam kalınlığı tercih edilmelidir. Akvaryumcunuzdan doğru bilgiyi almanız ve ona göre seçim yapmanız tavsiye edilir. Yanlış bir seçimle akvaryumunuzun camı patlayabilir ve tüm balıklarınızı kaybedebilirsiniz.

4- Hava Motoru ile Filtre Seçimi

Suyun oksijen seviyesi ve temizliği çok önemli olduğundan filtre ve hava motoru seçimi de oldukça önemlidir. Dip filtresi, dış filtre ve iç filtre olmak üzere üç ayrı filrt çeşidiyle karşılaşabilirsiniz.  Bunların seçimleri beslemek istediğiniz balıklara ve akvaryumunuzun büyüklüğüne göre yapılmalıdır.

5- Isıtıcı Seçimi

Akvaryumunuz kurulup hazırlandıktan sonra suyun ısısını kontrol edin. Eğer akvaryumunuz 25 derecenin altına düşecek bir yerde duruyorsa doğru ısıtıcıyı seçmek için harekete geçmelisiniz.

6- Bitki Seçimi

Balıklarınız için doğal bir ortam oluşturmanın en kolay yolu ortamı bitkilerle süslemektir. Yavru balıklar için saklanma kolaylığı yaratan bitkiler, bazı balıklar için yiyecek olabiliyor.

7- Odun ve Taş Seçimi

Akvaryumunuzun içine büyük odun parçaları ve ortama uygun çakıllar yerleştirilebilir. Fakat bu malzemeler sokaktan toplanmamalıdır.

8- Işık

Akvaryumun ışıklandırması oldukça önemli bir konudur. Akvaryumun içindeki görsel güzelliği ortaya çıkarmak için yapılan ışıklandırma balıklar için yetersizdir. Akvaryum ışıklandırması balıkların ihtiyacına göre yapılmalıdır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu