Gebelik

Akupresör Nedir, Faydaları Nelerdir?

Akupresör, ilk olarak Çin’de kullanılmaya başlayan tedavi yöntemi 4000 yıldır kullanılmaktadır. Akupresör, akupunktur ile benzerdir, tek farkı iğne kullanımını gerektirmeyen bir işlem olmasıdır. Bu teknik, akupunktur uygulamalarında kullanılan deri üzerindeki özel noktalara parmakla ya da özel olarak geliştirilmiş bazı araçlarla (toplar, bilek bantları vb.) basınç uygulaması tekniğine temellenmiştir.

Akupresör ün temellendiği kaynak Çin tıbbıdır. Çin tıbbında, vücut, düşünce, insan ruhu ve duygular ayrılamaz. Çin tıbbına göre vücutta “ying ve yang” diye isimlendirilen 2 zıt kutup arasında enerji akışı vardır. Sağlığın var olduğu durumlarda ying ve yang arasındaki enerji akışında denge vardır. Vücut içsel bir enerji akışına ve Chi olarak isimlendirilen yaşam gücüne sahiptir. Chi’nin ying ve yang arasındaki enerjiyi sağlayan enerji olabileceği düşünülmektedir. Chi bütün organ fonksiyonlarını kontrol eder ve vücutta bazı yollar boyunca akar. Bu yollar 12 meridyen, 15 kollateral ve 8 düzenli kanalın bir sistem içinde organize olmasıdır. Meridyenlerin hayati enerjisi ve iç organların yüzeysel noktaları vardır. 12 meridyen kalp, karaciğer, akciğerler, bağırsaklar, dalak ve mesane gibi önemli organlardaki hastalıkların basınç kullanılarak tedavi edilmesi için kullanılır. Düzenli kanallar ise vücuda giren enerjiyi dengelemek için kullanılır. Her kanalda çok sayıda bası noktası vardır. Diğer bir deyişle iç ve dış vücut parçaları, vücudun diğer bölümleri ile ilişkilidir. Sağlıklı bir kişide Chi’nin bu akışı kendi ve dış çevresi ile dengededir. Bu dengenin bozulduğu durumlarda hastalıklar ortaya çıkar.

Bu dengeyi tekrar sağlamak ve akışı düzenlemek için vücuttaki bazı noktalara basınç uygulanır bu tedavi yöntemine akupresör denir.

Akupresörün Faydaları

 • Gebelik bulantı ve kusmalarını azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 • Gebelik dışında oluşan tüm bulantı ve kusmaları da azaltır.
 • Stres ve gerginliğin azaltmada yardımcı olduğu,
 • Zihinsel ve vücutta rahatlama sağladığı,
 • Kadında ve erkekte kan dolaşımını artırdığı,
 • Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasında etkili olduğu,
 • Baş boyun ve omuz ağrılarında etkili olduğu,
 • Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağladığı,
 • Kişilerin enerji seviyesini artırdığı,
 • Kişilerde genel iyiliği artırdığı,
 • Doğum ağrılarını azalttığı bildirilmiştir.

Akupresörün gebelikteki bulantı ve kusmaları azalttığı ile ilgili birçok bilimsel çalışma vardır. Yapılan çalışmalarda anne ve bebek üzerinde hiçbir yan etkisi olmadığı görülmüştür.

Günümüzde farklı araçlarla bu yöntem uygulanabilir. Akupresör bilek bantları da bu araçlardan biridir.

Akupresör Bilek Bantları

Yarım küreyi andıran plastik bir başlık ile her iki bilekteki P6 noktasına sürekli basınç uygulayarak mide bulantısını azalttığı veya tamamen yok ettiği düşünülen kol bantlardır.

Akupresör Bilek Bantlarının Kullanımı

Bantlar her iki bileğinize aynı anda takılarak kullanılır.
Bantlar rahattır, güvenlidir, yıkanabilir. Tek boyda üretilmiştir, herkes tarafından kullanılabilir.

Akupresör bilek bantlar nasıl takılır?

P6 noktası olarak isimlendirilen, bileğin iç kısmında, iki ana sinir arasında yer alan noktaya, bantlardaki başlıklar gelecek şekilde uygulanır.

P 6 noktası nasıl bulunur?

Akupresör noktasını bulmak için; elinizi bileğinizin iç kısmına elinizin hemen bitim noktasına koyun. P 6 noktası işaret parmağınızın hemen altında iki ana sinirin ortasındadır.
Bilek bantlarındaki düğmenin kabarık kısmını p 6 noktası üzerine yerleştirin. Aynı işlemi diğer bileğe de uygulayın.

Akupresör bilek bantları etkisini ne zaman gösterir?

Normal şartlarda her iki bileğe takıldıktan, 2- 5 dakika sonra etkisini gösterir.

Akupresör bilek bantları herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Yapılan çalışmalarda anne ve bebek üzerinde herhangi bir yan etkisi olmadığı gösterilmiştir.

Akupresör bilek bantları ne zaman takılmalıdır?

Bilek bantları yataktan kalkmadan takılmalı, yatarken çıkarılmalıdır. Bunun yanında banyo yapmak, bulaşık yıkamak gibi bantların ıslana bileceği durumlarda çıkarılıp sora hemen geri takılmalıdır.

Akupresör bilek bantları eczanelerden temin edilebilir.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu